Azory: devět sopečných ostrovů aneb skutečný tropický ráj

30. 6. 2023 Jan Nováček
Azory

Chcete si užít dovolenou, která nabídne skutečnou exotiku, ale nebude daleko od evropských břehů? Azorské ostrovy jsou velmi dobrým tipem pro milovníky slunce.

Je to devět vulkanických ostrovů s báječnou přírodou, které nabízejí i spoustu outdoorových aktivit. Chcete pozorovat velryby, užít si koupání nebo turistiku? Azory se na vás těší po celý rok, žije na nich asi čtvrt milionu stálých obyvatel a zůstává pravdou, že v mnoha směrech nezapřou portugalskou kulturní inspiraci. Jsou asi 1 400 kilometrů západně od Lisabonu, americké břehy jsou skoro třikrát tak daleko. Zástupci portugalské námořní velmoci je obsadili už v polovině patnáctého století.

Azory jsou autonomní portugalský region

Pod portugalskou správou jsou už několik století, od poloviny sedmdesátek jim náleží status autonomního regionu, podobně jako Madeiře. Platit lze eurem, mluví se většinou anglicky a turisty tady moc nepotkáte. To je skvělá zpráva pro všechny, kteří nemají rádi příliš frekventované destinace. Mimochodem, osadníci, co sem z Evropy přišli, měli hodně různorodý původ.

Azory

Turisté si na Azorských ostrovech zamilují potápění, mohou se vydat pozorovat velryby nebo se ponořit do termálních pramenů. Pojďme si prohlédnout několik zajímavých míst, která byste při návštěvě tohoto zapomenutého ráje neměli minout. A pozor, připravte se na rychlé změny počasí! Když vyrazíte na túru, měli byste si sbalit pláštěnku. A doporučuje se pronájem vozu, což lze uskutečnit přímo na letišti.

Příjemné počasí po celý rok

Mírné podnebí zaručuje, že turistická sezona je vlastně po celý rok. Příjemné počasí během letních měsíců, kdy teplota jen zřídka vyskočí nad třicítku, je ideální pro výpravy do přírody. Na ostrově Pico najdete nejvyšší vrcholek Azorských ostrovů, nadmořská výška 2 351 metrů Ponta do Pico dělá portugalskou jedničku.

Azory: devět sopečných ostrovů aneb skutečný tropický ráj

Při jasném počasí dohlédnete až na ostrovy Sao Jorge a Fajal, bujná zeleň je všude kolem. Celodenní výlet do přírody je vhodný s podporou průvodce. Připravte se, že zaplatíte několik euro v návštěvnickém centru. Počet návštěvníků je omezen, musíte přijít včas (nejlépe ráno).

Kam se na Azorech vydat?

Nejvyšší horu jsme si prošli, ale Azory nabízí ještě spoustu dalších skvělých míst. Co byste řekli na horké prameny v údolí Furnas? Navštívit můžete termální lázně, jako je například Terra Nostra. Čekají na vás zahrady, kde je více než dva tisíce různých druhů flóry, zastoupeny jsou červené cedry, palmy nebo tulipány.

Horké prameny v údolí Furnas

Máte raději plachetnice? Potom je dobrou volbou městečko Horta na ostrově Faial, v letních měsících si užijete pozorování delfínů a velryb. Líbilo se tady i legendě britského námořnictva Jamesi Cookovi. Tím ale výčet destinací, které byste měli navštívit, zdaleka nekončí. Které si ještě zaslouží zmínku?

    • Malé městečko Sete Cidades na ostrově Sao Miguel. Najdete tu jezero přímo v kráteru sopky.

    • Nejmenší ostrov Azorů je Corvo, má méně než pětistovku obyvatel. Dříve tu také žili korzáři.

    • Ostrov Sao Jorge, kde se chovají stáda krav a sýrárny prosperují, poptávka je po celém světě.

Na přírodní krásy Azor nezapomenete

Jeskyně Algar do Carvao alias Uhelný důl, když si vše přeložíme z portugalštiny, vznikl během erupce před dvěma tisíci lety. Lávový tunel má hloubku asi devadesát metrů a na jeho dně je malé jezero. Nezapomeňte se teple obléci a vezměte si pohodlnou obuv. Pokud jste nadšenci do geologie, lze toto místo vřele doporučit.

Praia de Porto Pim

Neměli bychom zapomínat ani na Azorské pláže. Jsou to například Praia dos Mosteiros s černým pískem nebo Praia Porto Pim se zelenými útesy na ostrově Faial. Pokud ale nechcete sopečný písek a dáte přednost klasice s průzračně modrou vodou, zavítejte do Santa Marii na pláž Praia Formosa. Nezapomeňte, jsou tu nejteplejší zimy v Evropě a předpověď počasí nikdo nezná ani hodinu dopředu. Buďte proto připravení, je to báječné dobrodružství v exotice nedaleko evropských břehů!

Mohlo by Vás zajímat

Toulitka
5. 12. 2023 Nikola Klementová

Toulitka může kvést celoročně: Co udělat, aby nasadila krásně vybarvené květenství a udržela jej

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Procházka v zimě
8. 12. 2023 Petr Dostál

Do zimy s dětmi: Pospíchejte za Ježíškem nebo za medvědem

Další příspěvky z kategorie Zajímavá místa

Počasí v Chorvatsku se již umoudřilo, a tak už možná plánujete,…
10. 8. 2023 Nikola Klementová

Nejkrásnější pláže Chorvatska, které stojí za to navštívit a strávit zde letní dovolenou

Homburg
11. 11. 2023 Petr Dostál

Český textilní průmysl se dokázal prosadit i v zahraničí

Přemýšlíte, kam o víkendu vyrazíte s rodinou na výlet? Vydejte…
15. 9. 2023 Nikola Klementová

Tip na víkendový výlet: Navštivte místa v Česku, která vyzařují pozitivní energií

Malé bojovné království, které čelilo i Karlu Velikému.…
26. 7. 2023 Jan Nováček

Roskilde je vzpomínkou na slavnou dánskou historii

Největší město v Litvě, půlmilionová metropole státu, který má…
6. 8. 2023 Jan Nováček

Vilnius je rájem nejen pro milovníky baroka

Národní divadlo
4. 12. 2023 Petr Dostál

Vzestup, pád a obnova nejkrásnějšího českého divadla

zavřít reklamu
×
Reklama