Knihovna Malatestiana je nejstarší evropská knihovna. Najdete v ní téměř půl milionu knih

13. 8. 2023 Jan Nováček
Knihovna Malatestiana

Knihovna Malatestiana v italské Ceseně, známá jako nejstarší veřejná knihovna v Evropě, byla založena v roce 1452 a obsahuje více než 400 000 knih. Knihovna je architektonickým počinem, který napodobuje vrcholné období rané italské renesance se 44 benátskými okny, která byla ideální i pro čtení.

Nejstarší knihovnu vybudovali františkáni

S původní myšlenkou na vybudování knihovny přišli františkáni, kteří v roce 1445 získali povolení od papeže Evžena IV., avšak v roce 1447 začali stavbou kláštera. V roce 1450 Malatesta Novello, jenž byl italským kondotiérem, projekt bratří přijal a v jejich klášteře nechal vybudovat knihovnu. Inspirací pro architekturu byla knihovna dominikánského kláštera San Marco ve Florencii.

Francouzi si z knihovny odnesli dvě inkunábulie

V letech 1797-1804 byl františkánský klášter spojený s knihovnou využíván jako ubytovna pro napoleonská vojska okupující město a samotná knihovna byla zbavena svého vybavení a rovněž využívána jako ubytovna. Po odchodu Napoleonových vojsk byla knihovna uvedena do původního středověkého stavu a získala zpět své původní sbírky, s výjimkou dvou inkunábulí, které si ponechali Francouzi. Jedná se o Tortelliho dílo Ortographia dictionum a Ptolemaiovu Cosmographii.

Knihovna Malatestiana

K mnoha charakteristickým rysům výzdoby této knihovny patří četné nápisy vytvořené v době jejího dokončení, které latinsky uvádějí, že knihovna byla darem od již zmiňovaného Malatesty Novella.

Odkud pocházejí všechny knihy?

Malatesto Novello se také postaral o objednání knih. Jeho tým "knihovníků" zorganizoval dvě desetiletí trvající úsilí o přepis knih, které našli jinde v Evropě, a vrátil se s jejich obsahem do Ceseny. Šest nebo sedm severských spisovatelů bylo pověřeno přepisem knih do gotického nebo pologotického písma a další lidé měli za úkol knihy ilustrovat a svázat.

Knihovní fond, čítající celkem 343 rukopisů, zahrnuje právnické, lékařské, vědecké, literární, teologické a filozofické spisy, jakož i 14 řeckých kodexů a sedm hebrejských. Knihovna byla sice přístupná veřejnosti, ale knihy nepůjčovala. Ty zůstaly připevněny k dřevěným stolům těžkými kovanými řetězy, jak tomu bylo tehdy.

V současné době knihovna čítá přes 400 000 knih.

Interiér knihovny

Při vstupu do dlouhé obdélníkové haly s terakotovou podlahou máte pocit, že jste se vrátili v čase. Někteří knihovnu však nazývají kostelem. Je rozdělena do tří lodí. Širokou střední loď lemuje 20 impozantních bílých sloupů sahajících od podlahy ke stropu, z nichž každý nese na vrcholu erb Malatesty. Po obou stranách středové lodi je 29 řad tmavých dřevěných "pluteusů", které vypadají jako lavice, ale slouží jako sedadla, pod nimiž jsou nakloněné řečnické pulty a police na knihy. I ty jsou zdobeny malatestovskou heraldikou, vyvedenou v červené, bílé a zelené barvě.

Závěrem

Obyvatelé Ceseny byli na svou knihovnu vždy velmi hrdí, stejně jako jsou na ni hrdí dodnes. Dnes představují fondy knihovny poklad pro badatele. Díky svému jedinečnému místu v historii byla knihovna v roce 2005 uznána jako první památka UNESCO v Itálii.

Mohlo by Vás zajímat

snowboarding
11. 12. 2023 Petr Dostál

Kam vyrazit na prkno: Snowboard pro začátečníky i pokročilé

Mol
7. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak se zbavit molů, když levandule nezabírá. Máme pro vás účinné řešení

Lamborghini Aventador
11. 12. 2023 Petr Dostál

Proč je právě Lamborghini Aventador ikona sportovních vozů automobilky

Další příspěvky z kategorie Zajímavá místa

Severovýchodní část Anglie byla významná už v době antiky,…
9. 8. 2023 Jan Nováček

Newcastle představuje skutečnou bránu do Skotska

Pokud vás vždycky lákal sever Evropy, měli byste se zaměřit na…
7. 7. 2023 Jan Nováček

Helsinky: Poznejte bránu do Finska, zemi tisíců jezer

Nejen v létě ocení řada cestovatelů možnost zchladit se v…
5. 9. 2023 Jan Nováček

Česká Pisa či slavná Zelená hora. Nejzajímavější kostely ČR

Homburg
11. 11. 2023 Petr Dostál

Český textilní průmysl se dokázal prosadit i v zahraničí

Jde o město, které se na vrcholu slávy římského impéria stalo…
5. 5. 2023 Jan Nováček

Pompeje přináší turistům vzácnou vzpomínku na antický svět

Chtěli jste strávit dovolenou v místě, které žije věčným jarem?…
20. 6. 2023 Jan Nováček

Madeira aneb příběh zeleného portugalského ostrova

zavřít reklamu
×
Reklama