Chrám sv. Bartoloměje: Pozapomenutá perla v průmyslové tepně Polabí

30. 9. 2023 Petr Dostál
Kostel sv. Bartoloměje

Středočeský Kolín zná jako Mekku průmyslu zřejmě většina Čechů. Kromě něj však nabízí i zajímavé památky. Dominantou města na Labi je chrám sv. Bartoloměje.

Kostel sv. Bartoloměje, též nazývaný chrám sv. Bartoloměje, je významnou sakrální stavbou. Historikové jej považují dokonce za jednu z nejvýznamnějších stavebních památek nacházejících se na našem území.

Po architektonické stránce je chrám ojedinělý a na svou dobu šlo o nákladný projekt, který si tehdy značně vzkvétající Kolín jednoduše mohl dovolit. Jádrem je trojlodní kostel, který se nachází v dominantní poloze na nejvyšším místě městského areálu v jeho jihovýchodní části.

První zmínky o založení raně gotického kostela v Kolíně se datují do 60. let 13. století. Stalo se tak již krátce po samotném založení královského města. Zakladatelem a stavebníkem byl zřejmě král Přemysl Otakar II. Na výstavbě se podílela přemyslovská stavební huť.

V této etapě byl vybudován nezachovalý raně gotický chór a obvodové zdi síňového trojlodí. V 70. letech 13. století následovala druhá část výstavby, při níž bylo trojlodí podle pozměněného projektu zaklenuto. Zřejmě až okolo roku 1300 byly dokončeny věže při západním průčelí, uvádějí dále oficiální webové stránky města.

Na přestavbě se podílel Petr Parléř

Chrám však roku 1349 vyhořel. Po zhruba 100 letech od založení chrámu začíná nová etapa. Zahájena byla rozsáhlá rekonstrukce, a to pod vedením Petra Parléře, českého stavitele a jednoho z nejvýraznějších představitelů evropské vrcholné gotiky.

Mezi lety 1360 až 1378 tak došlo na místě původního presbytáře k výstavbě katedrálního gotického chóru přidaného k trojlodí. Vrcholně gotické úpravy kostela pokračovaly až do konce 14. století. Na dostavbě vysokého chóru se pracovalo ještě po roce 1400.

Kostel sv. Bartoloměje

Kromě rané a vrcholné gotiky se nicméně do vzhledu monumentálního chrámu propsal i další vliv. Dnes jsou na vnější podobě chrámu patrny stopy novogotiky 19. a počátku 20. století. Koncem 19. století se na úpravě podílel architekt Josef Mocker, pod jehož vedením se realizovala rozsáhlá puristická přestavba.

Chrám nabídne zajímavosti i v interiéru a okolí

Zajímavé jsou také interiéry kostela. Především se jedná o dřevořezbu nazvanou Křížová cesta od Františka Bílka a barokní obraz Umučení sv. Bartoloměje od Petra Brandla.

Kolem chrámu se rozprostírá areál, který dostal právě na počest kostela název Bartolomějské návrší. Jeho součástí je kromě kostela samého i samostatně stojící zvonice, kostnice a stará škola. Mezi lety 2018 a 2020 absolvoval tento prostor rozsáhlou revitalizaci.

Okolí chrámu sv. Bartoloměje se tak proměnilo v reprezentativně vyhlížející část města plnou zeleně. Návštěvníci i obyvatelé Kolína zde mohou trávit volný čas. Mnozí sem míří jednoduše na procházku nebo za relaxací u bylinkové zahrádky či v rozáriu.

Mohlo by Vás zajímat

dřez odtok
10. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak vyčistit ucpaný odpad: Vyzkoušejte trik od instalatéra, který si s problém hravě poradí

Skanzen Vysoký Chlumec
9. 12. 2023 Petr Dostál

Skanzen Vysoký Chlumec: Zdobení perníčků nebo vyřezávání betlémových figurek

Lamborghini Aventador
11. 12. 2023 Petr Dostál

Proč je právě Lamborghini Aventador ikona sportovních vozů automobilky

Další příspěvky z kategorie Zajímavá místa

Největší město v Litvě, půlmilionová metropole státu, který má…
6. 8. 2023 Jan Nováček

Vilnius je rájem nejen pro milovníky baroka

Husova bouda
10. 12. 2023 Petr Dostál

Po stopách opravdového přátelství: Krkonošemi za Hančem a Vrbatou

Petřín
24. 11. 2023 Petr Dostál

Navzdory bohaté historii je Praha také kolébkou industrialismu

SMog
28. 11. 2023 Petr Dostál

Kde je v Česku kvalitní vzduch? Útočišť před smogem stále ubývá

Brněnský orloj
13. 11. 2023 Petr Dostál

Česko je rájem orlojů. Poznáte ty nejslavnější?

Lázně
13. 10. 2023 Petr Dostál

Lázně Velichovky dokázaly oživit zašlou slávu lázeňství

zavřít reklamu
×
Reklama