Díla slavných sochařů zdobí nejrůznější kouty Česka

fotografie autora Petr Dostál publikováno 26.11.2023 08:00
Růžový tank číslo 23

Jedna pobouřila Radu EU, jiná symbolizuje srdce pro Václava Havla, další zase posmrtnou masku Jana Palacha. Řeč je o sochách, které můžeme najít v ulicích Prahy, ale i v jiných českých městech. Kdo jsou ale jejich autoři?

Braunovy sochy obdivoval i slavný Casanova

Rakouský sochař a řezbář Matyáš Bernard Braun působil na našem území v období baroka, řada jeho děl se však zachovala dodnes – například sochy na samotném Karlově mostě. Braunovy reliéfy pak zdobí jednu z nejvýraznějších dominant Staroměstského náměstí v Praze, kostel svatého Mikuláše. Mimo Prahu se pak s jeho dílem můžete setkat například u hospitálu Kuks, kde vytvořil sérii soch Ctností a neřestí. V neposlední řadě pak vyzdobil i kostel na zámku zámku v Duchcově, který proslul tím, že hostil i slavného intrikána Casanovu.

Mistr moderní provokace Černý se dostal do hledáčku evropských úředníků

Jméno David Černý rezonuje v uměleckém světě nejen na úrovni ČR, ale i celé Evropy. Jeho sochy miminek na Žižkovské věži či obrácený kůň svatého Václava v Lucerně jsou známé svým provokativním tónem, kterým se jejich autor nikterak netají. Když pak v roce 2009 dostal Černý za úkol vytvořit skulpturu, která by se stala symbolem českého předsednictví v Radě EU, popustil uzdu své fantazie naplno. Socha s názvem Entropa zachycující jednotlivé členské státy Unie ve značně satirických vypodobněních pobouřila zástupce evropských zemí natolik, že dílo muselo být předčasně demontováno a převezeno do Plzně. Dnes je k vidění v interaktivním vědeckém centru Techmania.

čůrající fontána

Díky Josefu Václavu Myslbekovi se Pražané již přes 110 let scházejí u koně

Klasik českého sochařství J. V. Myslbek byl významnou osobností českého výtvarného světa a jeho díla jsou nesmazatelnou součástí naší kultury. Například Myslbekovy sochy postav ze starých českých bájí a pověstí jsou součástí výzdoby Národního divadla. Za jeho magnum opus je však považována socha svatého Václava stojící(tentokrát již s nohama koně pevně na zemi) v horní části Václavského náměstí. Vždy, když si tedy v Praze budete dávat sraz „u koně“ nebo „pod ocasem“, budete vědět, že tento orientační bod má na svědomí právě Josef Václav Myslbek.

V díle Olbrama Zoubka se odráží syrová podoba 20. století

Pokud hledáte ryzí umělecký zážitek z dob minulého století, nemůžete s dílem Olbrama Zoubka udělat chybu. Zoubkovy sochy najdete kromě různých sbírek také na veřejných prostranstvích v Praze, Litomyšli a na dalších místech po celé České republice. A byl to právě tento umělec, který během bouřlivého Pražského jara 1968 pořídil posmrtnou masku studenta Jana Palacha, který se upálil na protest proti okupaci Československa sovětskou armádou. Maska, symbol boje Čechů proti komunistickému režimu, je nyní součástí expozice Národního muzea ve Všetatech u Mělníka.

Gebauerovo srdce věnované Václavu Havlovi je decentní vzpomínkou na bývalého prezidenta

Všestranně nadaný umělec Kurt Gebauer je známý svou schopností pracovat s různými prvky a styly, které se následně snaží nenásilně zakomponovat do daného prostředí. Při experimentování s materiály a technikami je každé Gebauerovo dílo hledáním nových hranic uměleckého vyjádření. V areálu Pražského hradu tak můžete vidět jeho Masku a pyramidálního trpaslíka, před Národním divadlem se pak vyjímá skulptura Srdce pro Václava Havla, která byla na malé náměstí umístěna u příležitosti Havlových nedožitých osmdesátin.

Mohlo by Vás zajímat

Rajčata
publikováno 14. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Co přidat pod rajčata při výsadbě, aby rostliny byly silné a bohatě plodily

Úklid
publikováno 15. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Neuvěřitelné, co dokáže peroxid vodíku. 3 tipy, kde ho využít a kde ho raději nepoužívat

Volvo EX90
publikováno 16. 5. 2024 autor David Vanda

Jako David a Goliáš. Volvo provedlo unikátní nárazovou zkoušku

zavřít reklamu
×
Reklama