Kde je v Česku kvalitní vzduch? Útočišť před smogem stále ubývá

fotografie autora Petr Dostál publikováno 28.11.2023 07:15
SMog

Špatná kvalita vzduchu je jednou z možných příčin zvýšeného výskytu nejen dýchacích obtíží, ale i infarktu nebo mrtvice. Kde v ČR jsme na tom se vzduchem nejlíp, a kde naopak nejhůř?

Podle zjištění Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) dýchá nebezpečný vzduch více než pětina Čechů. Odborníci přitom varují, že dlouhodobé vdechování škodlivin může výrazně zničit zdraví v důsledku plicních onemocnění, mrtvice, rakoviny a demence.

Vzduch je špatný v celé Evropě, u nás je ale jedním z nejhorších v EU

Problém se ovšem nenachází pouze na území ČR, ale potažmo i celé Evropy. Každoročně totiž zdravotním obtížím spojeným s nižší kvalitou vzduchu podlehne až 300 000 Evropanů. V hustě osídlených oblastech je navíc nebezpečnou kvalitou vzduchu ohroženo až 96 % obyvatel. Zplodiny v ovzduší jsou tak jednou z největších hrozeb moderní společnosti. Jde tak o problém, které budou členské státy EU v dohledné době řešit. Otázkou ovšem je, jak dlouho potrvá řešení najít. Situace je o to palčivější právě u nás, kde je kvalita vzduchu v rámci Evropy jednou z nejhorších. Co s tím ale můžeme udělat?

Smog

Úřady se snaží situaci u nás řešit

Podle expertů je stav českého ovzduší alarmující. Zástupci Státního zdravotního ústavu (SZÚ) tvrdí, že hlavním zdrojem problému překvapivě není průmysl, ale doprava. Ta je totiž dlouhodobým viníkem produkce škodlivin, které se následně uvolňují do ovzduší, a to zejména ve městech a městských oblastech. Svůj podíl nesou také nevhodná topiva, která jsou pro změnu výsadou menších měst a vesnic. Je tak ve snahách tuzemských autorit těmto polutantům předcházet novými zákony, místními vyhláškami či obecnými doporučeními, například v podobě regulací některých druhů topiv či podporou elektromobility.

Kam vyrazit za čerstvým vzduchem

V České republice je stále méně míst, kam lze přes smogem a zplodinami utéct. Některým krajům je pak nejlepší se pokud možno úplně vyhnout. Nejhorší ovzduší v zemi mají města Ostrava a Olomouc, a to kvůli typicky průmyslovým aktivitám v oblasti. Naopak nejkvalitnější ovzduší v celém Česku má Šumava, a několik menších lokalit ve Zlínském a Karlovarském kraji. Za čistým vzduchem pak můžete vyrazit i do Krkonoš, například na některou z řady krásných hřebenových tras, které si užijete v létě při pěší turistice i v zimě na běžkách.

Útočiště před polutanty pak skýtají i některé lázně, zejména ty, které se zaměřují na léčbu dýchacího ústrojí. Takovými jsou například Mariánské Lázně, lázně Luhačovice či méně známá Karlova Studánka ležící na úpatí Jeseníků. Není pak nic lepšího než spojit návštěvu těchto lázeňských míst s příjemnou procházkou po okolní přírodě, kde můžete čistotu tamního ovzduší pocítit s každým novým nadechnutím.

Mohlo by Vás zajímat

Hlávkový salát
publikováno 3. 3. 2024 autor Petra Seibertová

Jak pěstovat šťavnatý hlávkový salát? Je to jednoduché, následujte ověřené kroky

Sazenice
publikováno 29. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na silné a zdravé sazenice, které poskytnou hojnou úrodu? Stačí pár lžic správně zvoleného hnojiva

Xiaomi SU7
publikováno 1. 3. 2024 autor David Vanda

Nový elektromobil od Xiaomi je za dveřmi. Co zatím víme o modelu Xiaomi SU7?

zavřít reklamu
×
Reklama