Po stopách opravdového přátelství: Krkonošemi za Hančem a Vrbatou

fotografie autora Petr Dostál publikováno 10.12.2023 07:30
Husova bouda

Tuhá zima prověřuje mezilidské vztahy. Chcete si s kamarády dokázat, že držíte za jeden provaz? Obujte běžky a vyjeďte po krkonošských pláních po stopách jednoho přátelství. Dobře se na to oblečte.

Kamarádi na život a na smrt

Připomínka, abyste se na zimní túru vzali teplé kousky oděvu, rozhodně není od věci, i když pro někoho je to samozřejmost. Dnes totiž vyrazíte na výlet do zimních Krkonoš a správná výbava bude hrát v příběhu důležitou roli. Pojedete na běžkách a budete přitom vzpomínat na události staré více než jedno století. Říká se, že opravdové kamarádství má být na život a na smrt. V tomto případě to platí opravdu doslova.

Nečekané zhoršení počasí

Bohumil Hanč se 24. března 1913 staví na start krkonošského běžkařského závodu o úctyhodné délce 50 km. Hezké počasí s teplotami 8 °C ho přiměje obléci se dost nalehko, což se bohužel ukáže jako osudová chyba. V průběhu závodu totiž dojde k rapidnímu zhoršení podmínek počasí. Příjemné teplo se změní ve sněhovou bouři doprovázenou mlhou. Hanč se nezvládne dostat včas do tepla, ačkoliv je závod kvůli špatnému počasí odvolán a všichni závodníci odstoupí. On o tom ale nic netuší a chce dojet do cíle.

Krkonoše

Pomocník to nezvládne

Na pomoc se mu vydává jeho věrný druh Václav Vrbata. Přátelé se setkají přibližně v místech, kde jsou dnes Harrachovy kameny. Vrbata Hančovi velkoryse přenechá svůj kabát a snaží se rychle sehnat pomoc. Tím si ale podepíše ortel smrti. Za Hančem se vydává také kamarád Emerich Rath. I když najde Hanče ještě živého, klečícího na zemi s píšťalkou na volání o pomoc v ústech. Pokouší se ho odtáhnout na Labskou boudu, ale nezvládne to. Proto dojde do boudy sám. Hanče přitáhnou další pomocníci, ale srdnatému závodníkovi selže srdce a v Labské boudě už se ho nepodaří oživit.

Vzpomínková trasa

Kudy byste se měli na běžkách vydat, pokud chcete na jejich osudy zavzpomínat? Jako výchozí stanoviště zvolte Medvědín, kde můžete svůj vůz nechat na parkovišti P3. Jde o trasu z Medvědína na Zlaté návrší, dále k Mohyle Hanče a Vrbaty, poté k Hančovu pomníku. Dále můžete pokračovat na Ambrožovu vyhlídku, odtud na Labskou boudu, na Voseckou boudu, k Violíku. Trasa vede potom na Sněžné jámy, k Martinově boudě a končí ve Špindlerově mlýně.

Túra jenom pro zdatné lyžaře

Původní trasa, kterou Hanč chtěl absolvovat, byla trochu jiná. Nicméně přesnou kopii si v současnosti zopakovat nemůžete, protože některé úseky spadají do nepřístupných oblastí Krkonošského národního parku. Upozorňujeme ale, že jde o velmi náročnou trasu, která je vhodná opravdu jenom pro velmi zkušené a zdatné lyžaře a za příznivého počasí. Dlouhá je 24 km, což je samo o sobě velká dávka. Neměli byste nic podceňovat ani dnes, protože hory mohou být zrádné. Pokud byste se na místa tragédie chtěli přesto podívat a nejste tak sportovně vybavení, můžete vyrazit krátkou trasou z parkoviště v Horních Mísečkách jenom k Mohyle Hanče a Vrbaty.

Mohlo by Vás zajímat

Rolls-Royce Ghost
publikováno 19. 5. 2024 autor David Vanda

Vozový park policie v Miami posílil luxusní Rolls-Royce

Okurky
publikováno 17. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Žloutnutí listů okurek: Jak mu zabránit, abychom sklidili bohatou úrodu

Rajčata
publikováno 20. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Plíseň na rajčatech: Jak efektivně zabránit jejímu vzniku? Docílit toho lze jednoduše

zavřít reklamu
×
Reklama