Stádlecký řetězový most aneb evropský unikát na jihu Čech

fotografie autora Petr Dostál publikováno 13.12.2023 08:15
Stádlecký řetězový most

Stádlecký most je v evropském měřítku zcela unikátní. Kde bychom jej našli a v čem spočívá jeho výjimečnost?

Stádlecký most dostal svůj název podle městyse Stádlec, na nímž se tyčí. Ten se nachází v okrese Tábor v Jihočeském kraji. Dnes překlenuje Lužnici, nicméně původně stával u Podolska na důležité obchodní cestě z Bavorska do Haliče.

Výstavba řetězového mostu

To bylo v období mezi lety 1848 a 1960. O výstavbu mostu se zasadil český průmyslník Vojtěch Lanna starší, jenž byl zároveň známým českobudějovickým patriotem. Jeho firma stavbu vytvořila dle projektu inženýra Gassnera a Bedřicha Schnircha.

Nicméně most musel ustoupit tehdy budované vodní nádrží Orlík. Ve 30. letech 20. století tak nad ním byl postavený most nový, železobetonový. Aby ale nedošlo ke zničení původního řetězového mostu, bylo rozhodnuto o rozebrání a přesunu na Lužnici.

Přesun řetězového mostu na Lužnici

Celá akce, s jistou nadsázkou řečeno, připomínala sestavování dětské stavebnice. Jen v poněkud náročnějším měřítku. Bylo totiž nutné přenést ihned 2 000 kamenných a 1 100 ocelových částí. Přestože jednotlivé díly byly označeny, zejména kamenné kvádry bylo podle dobových svědectví obtížné opět sestavit, jelikož barvou napsaná čísla byla znatelná velmi špatně, mnohdy vůbec. Úskalí se však podařilo překonat a na své nové místo u obce Stádlec byl most zdárně usazen v roce 1975.

Stádlecký řetězový most

Jedná se o naprostý unikát. Mimořádný je Stádlecký most hlavně tím, že se jedná o již poslední empírový řetězový most v celé České republice. Navíc je tento most dokonce posledním svého druhu i v celé Evropě. Od roku 1959 byl tak vyhlášen i národní technickou památkou a v roce 1989 dokonce „povýšil“ na národní kulturní památku.

Stádlecký most se dočkal opravy, dřevo přijelo z Chorvatska

Most se vyznačuje celkovou délkou 157 m a šířkou 6 m. Základní nosná konstrukce je tvořena čtveřicí řetězů, které jsou uspořádané do dvou dvojic. Ty jsou uloženy na dvou kamenných pylonech (branách) vysokých 13 metrů. Mostovku tvoří dubové fošny, nově instalované.

Renovací si most prošel nejnověji v roce 2020. Vyměnit bylo zapotřebí původní mostovku a dřevěné podélníky poškozené houbou. Most v té době již byl v havarijním stavu. Potřebné dubové dřevo přijelo na jih Čech ze zahraničí, až z Chorvatska. Přepočteno na poněkud představitelnější měřítko, na opravu bylo potřeba asi 700 vzrostlých dubů. Celková suma za rekonstrukci přesáhla částku 10 milionů korun.

Stádlecký řetězový most dnes

Dnes plní jedinečná stavba nejen svou původní roli mostu přes řeku, ale stala se i středem zájmu mnoha návštěvníků. Sama o sobě je pro svou až nepatřičnou monumentálnost ve zdejší krajině velmi zajímavá, ale pohled z mostu poskytuje i malebný výhled na okolní krajinu. Návštěvníci se sem tak vydávají pěšky i na kolech. Stádlecký most je i poměrně vděčným objektem zájmu fotografů.

Mohlo by Vás zajímat

Rajčata
publikováno 20. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Plíseň na rajčatech: Jak efektivně zabránit jejímu vzniku? Docílit toho lze jednoduše

Muškáty
publikováno 15. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Nejlepší hnojivo na muškáty a několik rad, díky kterým vám budou bohatě kvést až do podzimu

Český Brod
publikováno 18. 5. 2024 autor Petr Dostál

Tajemný a historický Český Brod – prozkoumejte katakomby i staré hradby

zavřít reklamu
×
Reklama