Stanice metra Florenc se rozzáří novou světelnou stěnou

autor Petr Dostál publikováno 22.12.2023 07:00
Metro Florenc

Velké a odvážné modernizace se v nadcházejících letech dočká vestibul pražského metra na stanici Florenc. Do roku 2026 by zde měla být vybudována světelná zeď, která bude znázorňovat místní hromadnou dopravu.

Světelnou instalaci s poetickým názvem Synapse má na svědomí český výtvarník a umělec Jan Poš. V jeho díle se bude odrážet systém propojení jednotlivých složek pražské MHD, které fungují podobně – jako lidská nervová soustava – na vzájemném propojení, signalizaci a komunikaci. Světelná zeď se stane trvalým inventářem stanice, a k jejímu odhalení by podle předběžných odhadů mělo dojít v roce 2026.

Pražská hromadná doprava jako samostatný živoucí orgán města

Podle tiskové zprávy Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) bude nové umělecké dílo tvořit speciální elektronická tabule složená ze 170 samostatných světelných panelů. Ta bude zdobit halu vestibulu stanice Florenc, a cestující ji tak budou moci obdivovat přímo v metru. Elektrické výboje způsobí, že uměleckým dílem budou procházet animované čáry, které budou symbolizovat provázanost linek metra, tramvají a autobusových linek v Praze. Metafora v podobě analogie k nervovému systému člověka tak bude zachycena právě za pomoci světelných efektů.

Středobodem všeho dění je Florenc

DPP uvádí, že si pro umístění tohoto uměleckého díla vybral právě stanici Florenc z důvodu vysoké frekventovanosti pohybu cestujících. Jde navíc o jednu z nejdůležitějších stanic pražské MHD, která je přestupním a spojovacím bodem pro tisíce lidí denně. DPP ji tak označil za křižovatku hlavního města, a v kontextu instalace Synapse by se tak dala považovat za jakýsi mozek celého systému.

Florenc

Do soutěže Světlo pro metro, kterou dopravní podnik vyhlásil letos na jaře, se původně přihlásilo více než 20 zájemců se svými návrhy, odevzdány však byly pouze čtyři z nich. Všechny se pak do značné míry snažily umně propojit světlo a umění. Návrh Jana Poše však vyhrál na celé čáře, jelikož jeho ztvárnění městské hromadné dopravy v Praze bylo více než výstižné. Všichni zúčastnění si však odnesli alespoň cenu útěchy v podobě odměny 150 000 korun.

Propojení mezi minulostí a současností

Začlenění současného umění do veřejného prostoru je v souladu s vizí nejen DPP, ale potažmo i vedení hlavního města Prahy, která se aktuálně snaží zlepšovat zážitek z pravidelného dojíždění i jednorázového cestování, a zároveň také revitalizuje zastaralá místa, jako jsou právě stanice metra. Pošovo dílo tak doplní stávající mozaiku Bitva o Sokolovo, jejíž autorem je dvojice umělců Sauro Ballardini a Oldřich Oplt, a na níž je zachycen jeden z klíčových konfliktů druhé světové války.

Zveřejnění za necelé tři roky

Podle náměstka pražského primátora pro dopravu Zdeňka Hřiba tak Praha instalací Synapse získá dynamické umělecké dílo, které bude nejen přitahovat zvědavost všech kolemjdoucích, ale také vnese do vestibulu novou energii. Světelná zeď bude na stanici metra Florenc vybudována v rámci rozsáhlejší rekonstrukce, která by měla vést k energetickým úsporám a modernizaci technického zázemí. Pokud vše půjde hladce, bude veřejnost Pošovu instalaci moci obdivovat ne dříve než v roce 2026.

Mohlo by Vás zajímat

Karamelový dezert
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Vynikající nepečený dezert k víkendovému kafíčku, který máte za 30 minut připravený

Carlos Tavare
publikováno 15. 2. 2024 autor Jan Nováček

Stellantis a Renault se snaží snížit náklady, aby byly elektromobily dostupné stejně jako spalovací vozy

Tesla Cybertruck
publikováno 15. 2. 2024 autor Jan Nováček

Tesla Cybertruck rezne před očima: Dle slov majitelů začínají Tesly po dešti rezivět

zavřít reklamu
×
Reklama