Výhody a nevýhody karavanu vs. obytného vozu

1. 8. 2023 Jan Nováček
Obytný vůz

Pandemická doba způsobila velký rozmach cestování v obytných vozech nebo karavanech. A i když už je covid-19 ve své nejhorší podobě snad minulostí, zájem o „obytňáky“ neklesá. Ne všichni mají ale jasno v pojmech. Vyplatí se proto ujasnit si, jaké jsou rozdíly mezi karavany a obytnými vozy, a také to jaké jsou jejich výhody a nevýhody.

Rozdíl mezi obytným vozem a karavanem je poměrně značný. Zatímco obytný vůz je vozidlo s upraveným vnitřním prostorem pro jízdu i ubytování posádky, karavan je pouze obytný přívěs, který se připojuje za tažný vůz. Z toho samozřejmě plynou významné rozdíly v jejich používání a s nimi se vždy pojí určité výhody a nevýhody.

Výhody a nevýhody karavanu

(Jak už bylo výše zmíněno, karavan je obytný přívěs, který se vždy připojuje za tažné vozidlo. )Karavan je obytný přívěs, který se vždy připojuje za tažný automobil. Mezi jeho hlavní výhody patří možnost odpojení karavanu v cílové destinaci a v průběhu pobytu využívat pouze automobil. Nižší pořizovací cena i nižší provozní náklady jako je povinné ručení a pojištění.

Samotná jízda s karavanem je jako jízda s každým jiným přívěsem, nebývá jednoduchá a vyžaduje cvik a opatrnost. Konstrukční rychlost karavanu bývá omezená, je tak třeba počítat s pomalejší jízdou. Problém může být i parkování nebo otáčení, běžná délka soupravy osobního vozidla a karavanu dosahuje 12 až 14 metrů.

karavan

I když je karavan plně vybaven pro samostatný provoz, zásoba vody i kapacita akumulátoru nebývá dostatečná pro delší pobyt mimo kemp. Karavan se tak hodí spíše pro delší stání na jednom místě. Pokud trávíte dovolenou v kempech, může být pro vás karavan vhodnou volbou.

Výhody a nevýhody obytného vozu

Obytný vůz je jedno vozidlo pro jízdu i ubytování. Konstrukční rychlost nebývá omezená a i parkování je jednodušší než s karavanem, zejména u menších vestaveb.

Mezi hlavní výhody patří samostatnost. Obytné vozy mají běžně kapacitu akumulátoru na několik dnů. Nezřídka kdy jsou vybaveny solárním panelem a palubní nabíječnou s boosterem pro dobíjení akumulátoru. Zásoba vody je běžně více než 100 litrů a vystačí tak i na několik dnů samostatného provozu mimo kemp, tzv. na divoko.

Výhody a nevýhody karavanu vs. obytného vozu

Další, a to neméně zajímavá výhoda může být možnost parkování včetně nocování na nejrůznějších parkovištích, a to i v turistických oblastech v centru měst. Velká část parkovišť pro obytné vozy, tzv. stellplatzy umožňují parkování pouze obytným vozům.

Nevýhodou je vyšší pořizovací cena obytného vozu a dražší povinné ručení. Nutno ale dodat, že po celou dobu dovolené, máte k dispozici pouze jedno velké vozidlo. Někdy se můžete setkat se zákazem vjezdu obytných vozidel nebo s omezením výšky. Proto buďte obezřetní a před výběrem karavanu či obytného vozu si upřesněte, jakým způsobem ho budete chtít používat.

Mohlo by Vás zajímat

Dracéna
4. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak omladit vytáhlou dracénu: Díky jednoduchému kroku se opět krásně rozkošatí

Skiareál
3. 12. 2023 Petr Dostál

Rychlebské hory: Zapomenutý ráj osamělých lyžařů

Pohovka
1. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak vyčistit fleky na sedačce, aby byla opět jako nová: Jednoduché způsoby zajistí kýžený efekt

Další příspěvky z kategorie Karavaning

Pokud už pomalu přemýšlíte nad svoji dovolenou, která se s…
5. 8. 2023 Jan Nováček

Proč je lepší jezdit na dovolenou obytným vozem

Caravaning Brno 2023
3. 11. 2023 Jan Nováček

Fotogalerie: Navštivte s námi Caravaning Brno 2023

zavřít reklamu
×
Reklama