Život v dodávce - aneb styl života, který si zamilujete

autor Aleš Mohr publikováno 24.01.2024 07:30
Obytná dodávka

Tento článek je věnován pohledu na dlouhodobější cestování a život v obytné dodávce, či karavanu. Zkusíme si pojmenovat jeho hlavní přínosy, které netradiční způsob života přináší.

Cestování v obytné dodávce pochopitelně se nemusí zamlouvat úplně každému. Člověk zvyklý na pohodlí svého domova, daný životní rytmus a milující život v jistotách, může mít s tímto pojetím možná trochu problémy. Zároveň však zážitky a okamžiky prožité na těchto cestách mu spousty věcí několikanásobně vynahradí. Mnozí tak možná dojdou ke zjištění, že vlastně ani vymoženosti dnešní doby tolik nepotřebují, nebo se jich na nějaký čas dokážou zcela zříci. Nyní se už ale pojďme podívat na jednotlivé výhody.

Parkovací lístek na dobu neomezenou

Asi tou nejzákladnější, která každého napadne jako první, je možnost zastavit téměř na jakémkoliv místě a setrvat na něm jak dlouho chcete. Poznáte tak spousty úžasných míst, která nikde z map ani blogů nevyčtete a až samotné projíždění kolem nich vás donutí zastavit. Parkování na útesech s výhledem na moře, či uprostřed lesů národních parků jsou nezapomenutelným zážitkem. Má to samozřejmě i opačnou výhodu, jelikož místa, jež vás nijak nezaujmou, můžete bez prodlení opustit a vydat se jinam. 

Upevňení rodinných vztahů

Pokud cestujete se svojí rodinou jak tomu ve většině případech bývá, ujišťuji vás, že společné ranní snídaně, obědy, večeře, vám budou po návratu chybět. Stanou se totiž vaším rituálem a vy zjistíte, jak moc si své milé užijete a jak krátký čas jim věnujete doma. Malý životní prostor bude naplněn doteky, objetím a hlavně úžasně pozitivní atmosférou. Zároveň to pro vás a vašeho partnera bude nejlepší zkouška vztahu a pokud zvládnete tohle, tak už vás v životě moc věcí nepřekvapí.

Obytná dodávka

Ó ten sladký spánek

U jedné z životně nejdůležitější činnosti jako je spánek, vidím asi největší dar. Stresující myšlenky na všechny starosti se začnou vytrácet a vy budete usínat se zcela čistou hlavou. Ranní nepříjemný zvuk budíku vystřídá lehké bubnování kapek deště dopadajících na střechu, či sluneční paprsky pronikající střešní okénkem. Po probuzení není potřeba nikam spěchat a tak si v posteli můžete ještě pár minut poležet. Tohle přeji zažít každému, neboť váš spánek se stane opravdovým odpočinkem pro vaše tělo a vy se budete budit plní energie. Rovněž společné usínání a vzájemné si povídání před spaním je v dnešní době něco neobvyklého a naprosto návykového. 

Úcta k přírodě a jejím zdrojům

Další nemalé bohatství, které si z cest přiveze je nakládání s přírodními zdroji. Obzvláště získávání vody totiž není snadné a většinou vás bude čekat nabírání lahvemi z potůčku do velkých barelů, či nekonečné plnění slabým proudem z nějakého městského kohoutku. Automaticky se tak naučíte s touto nepostradatelnou komoditou nakládat šetrně a používat s rozmyslem. Překvapí vás, jak malé množství vody ke svému životu potřebujete. To samé platí o elektřině, ta je většinou vyráběna pomocí solárních panelů a nikdy jí není nazbyt.

Úcta k přírodě

Závěrečné poznání přichází automaticky a to v podobě silného nutkání člověka, alespoň malým způsobem vrátit přírodě její neskutečnou pohostinnost a očistu. Začnete na ní pohlížet zcela jinýma očima, neboť během cesty vám ukáže tolik ze své krásy až se nebudete stačit divit. Možná dokonce zažijete chvilky opravdového štěstí, kdy se z ničeho nic budete smát a cítit se skutečně nádherně. Přitom to není žádná magie, všechno je neustále všude kolem nás. Jen jsme to my lidské bytosti zapomněly vnímat a zavřely se do našich pevností, kde se cítíme bezpečněji. Je to spojení, které tu bylo od zrození lidské rasy a příroda nám ho jen a jen připomíná. 

Mohlo by Vás zajímat

sedmikrásky
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Květiny podle znamení zvěrokruhu: Která z nich je ideální přímo pro vás?

Bedřichov
publikováno 18. 2. 2024 autor Petr Dostál

Bedřichov spustil nový informační systém pro řidiče

Ford
publikováno 16. 2. 2024 autor Petr Dostál

Generální ředitel Fordu je otevřený spolupráci s konkurenty, aby mohl konkurovat Číně

zavřít reklamu
×
Reklama