Kolik vlastně stojí život v dodávce či obytném voze?

autor Aleš Mohr publikováno 25.01.2024 07:00
Obytná dodávka

Jaké jsou finanční výdaje na život na cestách? Některé věci jsou nutností, jiné však zcela odpadnou. Jeho malé náklady vás možná překvapí.

Toužíte se už také konečně dozvědět, kolik to vlastně stojí? Jaké jsou měsíční výdaje na bydlení a cestování v dodávce? Jak už to tak bývá, i zde je několik důležitých faktorů. Pojďme si níže říct, co je pro takový život nezbytné a naopak za co neutratíte ani korunu..

Jídlo je základ

Tím základním je samozřejmě jídlo, které má největší podíl na celkovém rozpočtu. Zároveň však i tady se dá ušetřit. Na internetu je několik webů s dobrovolničením na farmách, kde za pár hodin práce denně dostanete od hostitele jídlo a ubytování. Dostatek času vám ještě zbyde na prozkoumání okolí. Farem je v každé zemi mnoho, a tak se dá cestovat i tímto způsobem. Ti, kteří si chtějí opravdu jen užívat a plně se věnovat cestování, musí počítat s výdajem za potraviny lehce nad 3 000,- měsíčně na osobu. Základem je nakupovat ve velkých řetězcích, malé lokální prodejny a krámky mohou být i několikrát dražší a zcela zásadně se vám prodraží.  

Tankovat a prát se prostě musí

Druhým největší elementem jsou pohonné hmoty. Pokud nebudete cestovat pěšky či na kole, ani tento výdaj nijak neobejdete. Tady je zásadní, jakým vozem cestujete a jak velkou část chcete na svých cestách prozkoumat. V případě, že máte v plánu se držet na starém kontinentě a nemáte za cíl trhání rekordů v ujetých kilometrech, měla by se cena u středně velké dodávky pohybovat mezi 2 000 - 4 000 Kč za 30 dní.

Dalším pravidelným úkonem je praní špinavého prádla. Není moc cestovatelů, kteří by si opakovaně prali prádlo jako za starých časů v řece a prodávané pračky do obytňáků jsou nedostatečné. Čili i tyto náklady řadíme mezi ty pravidelné a nutné.

Cena veřejných praček se ve většině zemích Evropy pohybuje kolem 6 - 9 eur za praní a 2 - 3 eura za sušení. Jejich objem bývá veliký, a tak vám většinou jedna postačí. V průměru vychází praní obvykle dvakrát do měsíce. Počítejme tedy s cenou kolem 600 Kč. Na rozdíl od České republiky je tento druh služeb v ostatních zemí celkem rozšířen a najdete je v každém větším městě.

Obytná dodávka

Bez záloh za vodu a elektřinu

No a dostáváme se k nákladům, které na cestách většinou potřebovat nebudete a oproti normálnímu životu vám zcela odpadnou.

Připravte se na téměř nulové výdaje za vodu, té je zatím díky Bohu všude dost a je celkem dostupná. Navíc pokud budete cestovat přírodou, na kvalitu horské vody si doslova uděláte závislost. Pravdou je, že někdy její získávání není snadné, ale alespoň se s ní naučíte šetřit. To samé platí o elektřině, která je ve většině případech dodávána pomocí solárních panelů a při cestách směr na jih ji budete mít stále k dispozici. V případě plynu se jedná o jednorázovou položku. Plná 10 kilová láhev vám vydrží zhruba na 5 měsíců při pravidelném vaření.

Dostáváme se na konec a tím i ke konečné částce, která se tak pro tříčlennou rodinu pohybuje v rozmezí 13 000 - 15 000,- měsíčně.

V ceně nejsou započteny ostatní výdaje jako jsou návštěvy restaurací či vstupné do různých zařízení. To je individuální. Rovněž budeme počítat i s tím, že váš vůz se během cesty neporouchá a spolehlivě vás doveze tam i zpět. To jsou samozřejmě věci, které by rozpočet výrazně navýšily, ale nejsou standardní.

No zvažte sami, jestli znáte cestovku, která něco podobného nabízí.

Mohlo by Vás zajímat

Mug cakes
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

3x hrnková buchta z mikrovlnné trouby: Rychlá snídaně i dezert ke kafíčku

Bedřichov
publikováno 18. 2. 2024 autor Petr Dostál

Bedřichov spustil nový informační systém pro řidiče

Ford
publikováno 16. 2. 2024 autor Petr Dostál

Generální ředitel Fordu je otevřený spolupráci s konkurenty, aby mohl konkurovat Číně

zavřít reklamu
×
Reklama