Česká Pisa či slavná Zelená hora. Nejzajímavější kostely ČR

5. 9. 2023 Jan Nováček
Kostel sv. Petra z Alkantary

Nejen v létě ocení řada cestovatelů možnost zchladit se v některé z krásných sakrálních staveb, které se u nás nachází. Vybrali jsme ty, které byste si při toulkách Českem rozhodně neměli nechat ujít.

Strašidelný kostel v Lukové je jen pro odvážné

Kostel sv. Jiří, který shlíží z kopce na půvabnou vesničku Luková, byl postaven již ve 14. století. Neláká však návštěvníky na architekturu či výzdobu, ale spíše na mystickou atmosféru, díky níž se stal jedním z nejstrašidelnějších míst na světě. Původ děsivých historek pravděpodobně pochází z 60. let 20. století, kdy se zde během jednoho pohřbu náhle zřítila omítka. Místní obyvatelé zřejmě uvěřili, že jde o znamení, a do kostela se už nikdy nevrátili. Chrám se však stal lákadlem milovníků okultismu a paranormálních aktivit, které z tohoto místa pocítíte na vlastní kůži i vy.

Strašidelný kostel v Lukové

Kostel u Karviné s nádechem Itálie

Nedaleko města Karviná stojí prakticky uprostřed ničeho barokní kostel sv. Petra z Alkantary. Původně tvořila stavba centrum prosperujícího havířského města tvořeného honosnými domy, školami či pivovarem. Postupně však těžba v oblasti ustávala, a ze zástavby se tak dochoval pouze kostel a několik budov. Svatostánek se navíc díky podkopanému podloží naklání ve větším úhlu než slavná věž v Pise. Zvláštní pocit, když stojíte na rovné zemi a stěny okolo vás vytváří matoucí iluzi pokřiveného světa, musíte zkrátka zažít na vlastní kůži.

V Neratově zažijete bohoslužbu pod širým nebem

Barokní kostel v Neratově poblíž hranic s Polskem je charakteristický zejména svou prosklenou střechou, jeho příběh je však neméně zajímavý. Zdejší poutní místo bylo lákadlem zejména díky nedalekému zázračnému prameni, který zde vyvěrá. V roce 1945 však kostel vyhořel díky zásahu dělostřelectvem Rudé armády. Až v 90. letech pak byla stavba postupně rekonstruována, a tehdy získala mimo jiné skleněnou střechu, která jej zdobí dodnes.

Barokní kostel v Neratově

Potulný kostel v Mostě

Před několika desítkami let vypadalo okolí kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě úplně jinak. Kostel stával téměř kilometr daleko, na místě, které dnes leží pod třpytivými vodami tamního jezera. Z důvodu těžby uhlí však bylo rozhodnuto o tom, že se město musí přesunout, a chrám byl jedinou stavbou, která stála za záchranu. Kostel tak byl v roce 1975 oddělen od původních kamenných základů a následně převezen na kolejích na své stávající místo. Odkazem na tento přesun je dnes neobvyklá orientace kostela k jihu místo k východu.

Nedokončený kostel v Panenském Týnci

Jedinečný pocit vás zaplaví ve chvíli, kdy vstoupíte do nedostavěného gotického opatského kostela v Panenském Týnci. Nejen díky své umělecké hodnotě patří k nejdokonalejším českým památkám. Kamenné stěny kostela prý v sobě skrývají silnou energii se schopností léčit. Proto se na místo již po staletí sjíždí nejrůznější léčitelé a parapsychologové z celé Evropy. Ať už zdejší pozitivní energii ucítíte, nebo ne, určitě nezapomenete na jedinečnou, tajemnou atmosféru, kterou toto místo přímo sálá.

Nedokončený kostel v Panenském Týnci

Kostel ve Žďáru nad Sázavou je odkazem na číslo pět

Příznivci mystiky a symboliky si přijdou na své v kostele svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. Ve stavbě se snoubí nespočet prvků odkazujících na číslo pět. Půdorys kostela má tvar pěticípé hvězdy, je zde pět vchodů či pět oltářních výklenků. Číslo odkazuje mimo jiné na pět Kristových ran. Při návštěvě Zelené hory si můžete sami vyzkoušet, kolik pětek v architektuře stavby najdete.

Mohlo by Vás zajímat

Lamborghini Aventador
11. 12. 2023 Petr Dostál

Proč je právě Lamborghini Aventador ikona sportovních vozů automobilky

Pomerančový krém
8. 12. 2023 Nikola Klementová

Svěží krém do cukroví, ale i na dortíky, který není hutný, vydrží a chutná skvěle

snowboarding
11. 12. 2023 Petr Dostál

Kam vyrazit na prkno: Snowboard pro začátečníky i pokročilé

Další příspěvky z kategorie Zajímavá místa

Přemýšlíte, kam o víkendu vyrazíte s rodinou na výlet? Vydejte…
15. 9. 2023 Nikola Klementová

Tip na víkendový výlet: Navštivte místa v Česku, která vyzařují pozitivní energií

Zavítat na nevšední místa, kde davy turistů neproudí a která…
15. 8. 2023 Jan Nováček

Rádi se na dovolené bojíte? Navštivte tato tajuplná místa v Evropě

Středočeský Kolín zná jako Mekku průmyslu zřejmě většina Čechů.…
30. 9. 2023 Petr Dostál

Chrám sv. Bartoloměje: Pozapomenutá perla v průmyslové tepně Polabí

Chcete si udělat výlet, na který opravdu nezapomenete? U hranic…
7. 5. 2023 Jan Nováček

Bledské jezero potěší milovníky rozkvetlé slovinské přírody

Petřín
24. 11. 2023 Petr Dostál

Navzdory bohaté historii je Praha také kolébkou industrialismu

Pevnost Josefov
5. 11. 2023 Petr Dostál

Pevnost Josefov: Kudy kráčely dějiny i metalový festival

zavřít reklamu
×
Reklama