Čas plánování letní dovolená je tu: Proč se vyplatí First minute?

fotografie autora Helena Stejskalová publikováno 11.03.2024 07:00
first minute

I když ještě nepřišlo jaro, není od věci si dopředu naplánovat letní dovolenou. Má smysl objednávat zájezd s velkým předstihem, tedy jak se říká na first minute? Jaké to má výhody?

First minute: Slevy a široké možnosti

Někdo si dovolenou plánuje s velkým předstihem, jiný vybírá až na poslední chvíli podle aktuální nabídky. Má výběr destinace, hotelu a služeb dlouho před zahájením turistické sezóny výhody? A pokud ano, jaké? Když vybíráte dovolenou tzv. first minute, tedy například na sklonku si zimy si zamluvíte už termín na léto, můžete využít velkých slev. Cestovní kanceláře kalkulují s touto politikou. Chtějí naplnit kapacity hotelů dlouho dopředu, aby měly jistotu výdělku. Kromě finanční slevy, která se někdy pohybuje i v desítkách procent a dosáhne v ideálním případě třeba i poloviny ceny zájezdu, můžete využít i řady dalších výhod. Především jde o to, že máte velice široký výběr možností ve volbě hotelu, protože téměř nic ještě není zamluvené a prodané. Další výhodou může možnost změnit destinaci či termín odjezdu nedlouho před cestou. Také někdy děti jednou zdarma. Užitečný je ještě jeden bonus. Jsou cestovky, které garantují, že cena zaplacená za zájezd v rámci nabídky first minute nebude vyšší než stejný zájezd prodávaný jako last minute. Nemusíte si tedy přidělávat vrásky, jestli jste příliš brzkou volbou neprohloupili. 

Záloha dlouho dopředu

Nevýhodou je, že do odjezdu zbývá hodně času a vám se mohou nečekaně změnit plány. Třeba se v práci vyvine situace tak, že si v udaný termín nebudete moci vzít dovolenou. Pojistkou proti tomu je právě možnost změny termínu, kterou s first minute nabídkou některé cestovky nabízejí. Tím se toto riziko značně eliminuje. Dalším problémem může být skutečnost, že musíte s velkým předstihem složit zálohu za zájezd. Někdy dokonce i celý obnos najednou. To je poměrně velká finanční zátěž. Navíc přece jenom existuje jisté riziko, že neodjedete, třeba v případě nemoci. Proto je nutné pečlivě prostudovat podmínky případného storna zájezdu, zvláště pokud v bonusech za brzké objednání není možnost změny termínu odjezdu. Pojištění storna je u first minute zájezdů proto de facto nutností. 

First minute

Návrat k minulým trendům

Jsou u nás first minute nabídky v kurzu? Odpověď zní jednoznačně ani. Hodně oblíbené destinace objednávané v rámci first minute jsou Řecko, Egypt či Turecko. V Turecku lákají hotelové programy pro děti, zamilované páry preferují Řecko, cestovatele potápěče láká Egypt. Prodej first minute zájezdů startuje s velkým předstihem, například na letošní letní sezónu bylo možné objednávat už v prosinci loňského roku a podle statistik měla zájem si zájezd do konce února vybrat zhruba pětina našinců. Počet zájemců o tuto možnost tedy meziročně roste. To svědčí o oblíbenosti a výhodnosti této volby a potvrzuje to návrat k trendům nákupů dovolených před koronavirovou epidemií.

Mohlo by Vás zajímat

Jahody
publikováno 13. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Domácí hnojivo zajistí velké a chutné jahody. Po jakém sáhnout, aby bylo účinné?

Česká republika
publikováno 13. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Kvíz: Nejkrásnější místa v Česku, která stojí za návštěvu. Vyzkoušejte se, zda je poznáte všechna

Pompeje
publikováno 9. 4. 2024 autor Helena Stejskalová

Italské Pompeje přitahují turisty dávnou tragédií

zavřít reklamu
×
Reklama