Lanovka přes Vltavu v Praze? Město smetlo návrh ze stolu

fotografie autora David Vanda publikováno 13.03.2024 07:00
Lanovka

V roce 2022 byl veřejnosti představen návrh lanovky spojující Podbaby a Bohnice. Ambiciózní projekt dráhy vedoucí přes řeku Vltavu se však podle všeho nakonec realizovat nebude.

Úředníci z odboru životního prostředí hlavního města Prahy nedávno zamítli na první pohled velkolepý projekt výstavby nové lanové dráhy vedoucí z Podbaby v Praze 6 do Bohnic v Praze 8. Důvodů k zamítnutí se objevilo hned několik. Kromě narušení estetiky města mají úřady problém s potenciálním ohrožením celého kulturního dědictví Prahy.

Projekt, který rozdělil Pražany

Ve zdůvodnění odboru životního prostředí stojí, že lanovka by způsobila nevratné změny na charakteru města, a vedla dokonce až ke snížení kulturní hodnoty lokality. Překvapivé pak bylo, že z pohledu ochrany životního prostředí a eliminace případných negativních dopadů stavby či provozu dráhy neshledaly úřady žádná výrazná negativa, a projekt byl dokonce vyhovující i v rámci produkce uhlíkové stopy. Hlavní obavy tak vzbuzovalo samotné umístění do historické oblasti města, které by poškodilo atraktivitu pražské části.

„Pylony i samotná lanovka s jednotlivými kabinami (gondolami) představují technické prvky, které vybočují z harmonického měřítka lokality,“ uvádí odbory ve zdůvodnění svého zamítnutí stavby. Proti lanovce se v minulosti postavili obyvatelé Prahy a občanská sdružení. Projekt se dočkal kritiky i ze strany politiků – například pražský radní Zdeněk Kovářík uvedl, že jde o kravinu, na kterou nehodlá vyhrazovat peníze ze státního rozpočtu. 

Jiní úředníci pak návrh kritizovali také za to, že nepočítá s vyhrazenými parkovacími místy poblíž obou stanic lanovky, a dojde tak k ochromení automobilové dopravy ve městě. Na druhou stranu se našli ale také velcí zastánci nové lanovky, kteří tvrdili, že by dráha mohla být schopna přepravit za hodinu až 2 300 lidí, s ohledem na relativně nízké náklady (okolo 2 miliard korun) by se investice do její výstavby městu brzy vrátila zpět.

Hlavní město raději pořídí novou tramvajovou trať

Praha se tak lanovky přes Vltavu v dohledné době s velkou pravděpodobností nedočká. To však neznamená, že město nechce svou infrastrukturu hromadné dopravy dále rozvíjet. Již nyní je k dispozici plán na novou tramvajovou trať, která by do určité míry mohla nahradit zamítnutou lanovku. Podbaba tak bude s Trojou propojena novým mostem, část trasy však povede i tunelem, a to až do již zmiňovaných Bohnic. Rozsáhlý projekt počítá s investicí okolo 6,5 miliard korun, stavit by se mělo začít v roce 2030. Trať by pak mohla být zprovozněna o čtyři roky později. S tím, jak ztroskotaly plány na vybudování lanové dráhy, se však možná celá akce ještě uspíší.

Mohlo by Vás zajímat

Domácí bulky
publikováno 10. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Vynikající bulky na hamburgery, ale také na svačinu. Jsou rychlé a velice jednoduché

Bolest
publikováno 12. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Čas na výsev zeleniny, která zbaví tělo zánětu a podpoří imunitní systém

Brambory
publikováno 10. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Pěstování brambor: Letos je zasaďte do pytlů, ušetříte místo a úroda bude bohatá

zavřít reklamu
×
Reklama