Nejvzácnější houby v ČR: Za jejich sběr hrozí vysoké pokuty

fotografie autora Jan Nováček publikováno 23.08.2023 07:00
Hřib moravský

V České Republice je hojně rozšířen sběr hub, který je oblíbenou činností mnoha z nás. Každý houbař ví, jak poznat jedlé druhy hub a jak se vyhnout těm jedovatým. Věděli jste ale, že některé, i když jedlé houby, které sbíráme, jsou chráněny zákonem a za jejich sběr hrozí vysoké pokuty?

Většinu hub v českých lesích můžete sbírat bez rozdílu, zda rostou v soukromém nebo státním lese. Naprostou většinu hub, které najdete, smíte sbírat bez omezení, ale neplatí to pro všechny z nich. Jaké houby jsou chráněny zákonem? A jak vysoká pokuta nám hrozí za jejich sběr či poškození?

Jaká mi hrozí pokuta za sběr chráněných hub?

Výše pokuty za sběr, poškození nebo zásah do vývoje chráněných druhů hub je specifikován zvlášť pro fyzické a právnické osoby.

Pokuta pro fyzickou osobu se pohybuje od 5000 kč za sběr nebo zásah do vývoje ohrožených druhů, ale až do 50 000 kč za ničení kriticky nebo silně ohrožených druhů hub. 

Právnické osobě, nebo fyzické osobě při výkonu podnikatelské činnosti hrozí pokuta do 500 000 kč. V případě zničení chráněného jedince až do výše 1 000 000 kč.

Zákonem chráněné houby

Hřib Fechtnerův

Jde o velmi vzácnou, zákonem chráněnou a kriticky ohroženou houbu. Klobouk má 50 - 150 mm široký, zprvu kulovitý s bělavým nebo stříbrným povrchem. Roste velmi vzácně od června do října, většinou v prosvětlených listnatých lesích v nižších polohách. 

Možná záměna: hřib satan, hřib medotrpký.

Hřib Fechtnerův

Hřib královský

Další představitel ze seznamu kriticky ohrožených. Klobouk široký 50 - 200 mm, povrch růžový nebo červeno růžový, skvrnitý. Roste vzácně, od května do září, a to v teplých listnatých lesích pod duby, buky nebo břízami. 

Možná záměna: hřib růžovník, hřib Kluzákův, hřib Fechtnerův.

Hříb královský

Hřib moravský

Hřib moravský, neboli suchohřib moravský. Jedná se o velice vzácnou, zákonem chráněnou houbu. Má červenohnědý, jemně plstnatý 20 - 80 mm široký klobouk. Bývá snadno rozpoznatelný díky barvě klobouku a loupající se třeni.

Možná záměna: hřib osmahlý, hřib žlutomasý.

Klouzek žlutavý

Jedlá, zákonem chráněná houba z kategorie silně ohrožené. Klobouk má slizký, 20 - 80 mm široký, kuželovitý, žluté nebo žlutohnědé barvy. Roste od července do října, převážně ve vlhké kyselé půdě nebo v rašelině.

Možná záměna: klouzek sibiřský

Mohlo by Vás zajímat

Podlaha
publikováno 21. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Chcete mít zářivé podlahy a beze šmouh? Vyzkoušejte tento účinný prostředek

VW Amarok
publikováno 17. 4. 2024 autor David Vanda

Volkswagen chce své australské vozy Amarok osadit odpuzovačem klokanů

Rajčata
publikováno 20. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Nejlepší hnojivo pro sazenice rajčat, po kterém budou silné, zdravé a úroda bude bohatá

zavřít reklamu
×
Reklama