Turistické značení v Česku je nejlepší na světě, neztratíte se?

4. 9. 2023 Jan Nováček

Český systém značení turistických tras patří k nejlepším na světě. Věděli jste ale, že je značení udržováno bezplatně Klubem českých turistů, nebo že existuje značení i pro cyklisty nebo lyžaře?

Každý, kdo někdy vyrazil na turistiku obdivovat krásy české krajiny, si určitě všiml turistického značení. Věděli jste ale, jaké všechny způsoby turistických značení existují? V tomto článku si uvedeme krátkou historii vzniku turistického značení a představíme si všechny jeho způsoby.

Historie turistického značení v Česku

Úplně první turistické značení v Česku nevzniklo díky Klubu českých turistů, ale stála za ním v roce 1884 Pohorská jednota Radhošť. O pět let později, v roce 1889 se turistického značení ujmul zmiňovaný Klub českých turistů, přesněji jeho vyškolený oddíl – značkaři. První turistická trasa vedla ze Štěchovic ke Svatojánským proudům (Naučná stezka Svatojánské proudy).

Způsoby značení

Turistická značená trasa

Turistická značená trasa je trasa vyznačená turistickými značkami, nejčastěji pásovým značením a směrovými tabulkami. Trasa bývá vyznačená v turistických mapách a zpravidla vede zajímavými turistickými místy.

Turistické značení

Pásové značení

Základní turistické značení používané Klubem českých turistů. Rozměr značky je 10x10 cm a skládá se ze tří vodorovných pruhů. První a poslední pruh je vždy bílý, prostřední pruh má jednu ze čtyř barev, a to podle druhu značené trasy:

  • červená: dálkové nebo hřebenové trasy
  • modrá: významné trasy
  • zelená: místní trasy
  • žlutá: krátké trasy nebo zkratky

Kromě základních značek existují i jiné typy pásového značení. Setkat se můžeme se směrovou šipkou, koncem značené trasy, nebo tzv. volavkou, značkou pro lepší viditelnost zvětšenou až na 30x30 cm. 

Značení odboček

Krátké odbočky z hlavní turistické trasy, asi do 1 km délky, jsou označeny speciálním typem pásové značky. Barva značky je stejná jako je barva pásového značení aktuální trasy. Samotná značka bývá doplněna o šipku a symbol, upřesňující důvod odbočky. Mezi základní druhy odboček patří odbočka k zřícenině hradu, vrcholu, vyhlídce nebo jinému zajímavému místu podél hlavní trasy.

Místní značení

Méně časté je místní značení, které se využívá zpravidla ke značení krátkých turistických tras nebo okruhů. Značka je čtvercová, úhlopříčně rozdělená na dva trojúhelníky, kde jeden trojúhelník je bílý a druhý má jednu ze čtyř barev pásového značení (červená, modrá, zelená nebo žlutá).

Směrové tabulky

Směrové tabulky

Směrové tabulky neboli rozcestníky, najdeme nejčastěji na rozcestí turistických tras a slouží k přesnější orientaci v okolí. Rozcestí má zpravidla název a může se skládat z více tabulek pod sebou. Na jednotlivých tabulkách bývá směrově vyznačené cílové místo společně s délkou trasy v kilometrech.  

Pro zajímavost, směrové tabulky se hojně vyskytují i v zahraničí, mnohdy na nich ale najdete údaje v hodinách, nikoli v kilometrech.

Mohlo by Vás zajímat

Trouba
8. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak jednoduše vyčistit špinavé knoflíky na troubě. Domácí triky si poradí i se silným znečištěním

Lamborghini Aventador
11. 12. 2023 Petr Dostál

Proč je právě Lamborghini Aventador ikona sportovních vozů automobilky

Procházka v zimě
8. 12. 2023 Petr Dostál

Do zimy s dětmi: Pospíchejte za Ježíškem nebo za medvědem

Další příspěvky z kategorie Tipy a rady

V České Republice je hojně rozšířen sběr hub, který je…
23. 8. 2023 Jan Nováček

Nejvzácnější houby v ČR: Za jejich sběr hrozí vysoké pokuty

Milujete-li netradiční cestování a zároveň volnost, klid a…
18. 9. 2023 Petr Dostál

Houseboating: To je nový trend v cestování. Má i spoustu výhod

Vlaková doprava
21. 10. 2023 Petr Dostál

EU chce postupně nahradit integrovanou leteckou dopravu vlaky

Cestování je velmi oblíbená aktivita. Svět si stále více…
20. 8. 2023 Jan Nováček

Cestujete ekologicky? Ubytujte se v ekologicky udržitelném hotelu

Sbírání hub je jednou z nejoblíbenějších kratochvílí v ČR, a to…
28. 9. 2023 Petr Dostál

Kdy a kam na houby? K hledání můžete využít mapu ideálních podmínek pro růst hub

Svatý Martin
6. 11. 2023 Petr Dostál

Jak se v Česku slaví svátky svatého Martina

zavřít reklamu
×
Reklama