Turistické značení v Česku je nejlepší na světě, neztratíte se?

fotografie autora Jan Nováček publikováno 04.09.2023 06:45
Turistické značení

Český systém značení turistických tras patří k nejlepším na světě. Věděli jste ale, že je značení udržováno bezplatně Klubem českých turistů, nebo že existuje značení i pro cyklisty nebo lyžaře?

Každý, kdo někdy vyrazil na turistiku obdivovat krásy české krajiny, si určitě všiml turistického značení. Věděli jste ale, jaké všechny způsoby turistických značení existují? V tomto článku si uvedeme krátkou historii vzniku turistického značení a představíme si všechny jeho způsoby.

Historie turistického značení v Česku

Úplně první turistické značení v Česku nevzniklo díky Klubu českých turistů, ale stála za ním v roce 1884 Pohorská jednota Radhošť. O pět let později, v roce 1889 se turistického značení ujmul zmiňovaný Klub českých turistů, přesněji jeho vyškolený oddíl – značkaři. První turistická trasa vedla ze Štěchovic ke Svatojánským proudům (Naučná stezka Svatojánské proudy).

Způsoby značení

Turistická značená trasa

Turistická značená trasa je trasa vyznačená turistickými značkami, nejčastěji pásovým značením a směrovými tabulkami. Trasa bývá vyznačená v turistických mapách a zpravidla vede zajímavými turistickými místy.

Turistické značení

Pásové značení

Základní turistické značení používané Klubem českých turistů. Rozměr značky je 10x10 cm a skládá se ze tří vodorovných pruhů. První a poslední pruh je vždy bílý, prostřední pruh má jednu ze čtyř barev, a to podle druhu značené trasy:

  • červená: dálkové nebo hřebenové trasy
  • modrá: významné trasy
  • zelená: místní trasy
  • žlutá: krátké trasy nebo zkratky

Kromě základních značek existují i jiné typy pásového značení. Setkat se můžeme se směrovou šipkou, koncem značené trasy, nebo tzv. volavkou, značkou pro lepší viditelnost zvětšenou až na 30x30 cm.

Značení odboček

Krátké odbočky z hlavní turistické trasy, asi do 1 km délky, jsou označeny speciálním typem pásové značky. Barva značky je stejná jako je barva pásového značení aktuální trasy. Samotná značka bývá doplněna o šipku a symbol, upřesňující důvod odbočky. Mezi základní druhy odboček patří odbočka k zřícenině hradu, vrcholu, vyhlídce nebo jinému zajímavému místu podél hlavní trasy.

Místní značení

Méně časté je místní značení, které se využívá zpravidla ke značení krátkých turistických tras nebo okruhů. Značka je čtvercová, úhlopříčně rozdělená na dva trojúhelníky, kde jeden trojúhelník je bílý a druhý má jednu ze čtyř barev pásového značení (červená, modrá, zelená nebo žlutá).

Směrové tabulky

Směrové tabulky

Směrové tabulky neboli rozcestníky, najdeme nejčastěji na rozcestí turistických tras a slouží k přesnější orientaci v okolí. Rozcestí má zpravidla název a může se skládat z více tabulek pod sebou. Na jednotlivých tabulkách bývá směrově vyznačené cílové místo společně s délkou trasy v kilometrech.

Pro zajímavost, směrové tabulky se hojně vyskytují i v zahraničí, mnohdy na nich ale najdete údaje v hodinách, nikoli v kilometrech.

Mohlo by Vás zajímat

Okurky
publikováno 17. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Žloutnutí listů okurek: Jak mu zabránit, abychom sklidili bohatou úrodu

Plitvická jezera
publikováno 16. 5. 2024 autor Petr Dostál

Plitvická jezera: Kdy se do Národního parku vydat bez davů turistů a několik dalších užitečných tipů

Pininfarina Battista
publikováno 17. 5. 2024 autor David Vanda

Pininfarina Battista je zhmotněním supersporťáku Bruce Waynea

zavřít reklamu
×
Reklama