Kde rostou houby? Nasbírat můžete plný koš, ale ne na celém území České republiky

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 14.09.2023 07:00
Houbaření

Léto se pomalu, ale jistě chýlí k podzimu a houbaři vyráží na sběr lesních hub. Někteří přijdou s plnými koši, jiní zase s prázdnou. Kde tedy aktuálně rostou houby, abychom si mohli pochutnat na lahodné omáčce či smaženici?

Aktuálně tu máme září, tedy měsíc, který se se sběrem hub pojí snad nejvíce. Stále tu ale máme jednu otázku s nezodpovězenou odpovědí. A tou je, kde rostou houby? Houbaři, vytáhněte své koše, nabruste nožíky a vyrážíme na houby. Opravdu rostou, ale určitě ne na celém území České republiky. Navíc není po deštích, ale i tak víme o místech, kde houby najdete. 

Místa, kde rostou houby

Někteří houbaři mají svá ověřená místa, kam chodí za jistým úlovkem. Někteří naopak taková místa nemají a neznají je. A tak chodí a brouzdají po lese a hledají. Obecně doporučujeme, abyste se zaměřili na místa, jako jsou rokliny, kde se stále drží vlhko. S vlhkem se také úzce pojí mech, který byste také neměli minout, neboť v něm nejčastěji rostou lišky, ale také hřiby hnědé a slizáci mazlaví. Lze říci, že houby nemají rády otevřené a suché planiny ani vítr. S blížícím se podzimem se budete muset na houby vydat hlouběji do lesa, kde se drží větší teplo.

Kam aktuálně vyrazit na houby: Rostou, ale ne na celém území České republiky

Pokud se těšíte na hřiby, hledejte je v bukových lesích, tam rostou hojně. Tento víkend jsme navštívili chřibské lesy, nedaleko Vrbky a hřiby tu rostly hojně. Kozáky najdete mezi břízami, babku najdete v listnatých i jehličnatých lesích, kde je vlhko a půda obsahující humus, klouzka najdete ve smíšených, ale také v jehličnatých lesích nejčastěji pod borovicemi. Každý houbař má své oblíbené hřiby, které rád sbírá a na kterých si rád pochutná.    

Kde rostou houby

Podle map a záznamů houbařů, rostou houby v Pardubickém kraji, kde byl zaznamenán růst hřibů smrkových a hřibů hnědých. V Ústeckém kraji rostou hřiby a lupenaté houby. Dále rostou houby ve Zruči nad Sázavou, na Vysočině u Nového města, v okolí Berouna a v Libereckém kraji. 

Mohlo by Vás zajímat

Poklady Karlovarského kraje
publikováno 27. 2. 2024 autor Petr Dostál

Poklady Karlovarského kraje: objevte krásu místních měst

Pohovka
publikováno 4. 3. 2024 autor Petra Seibertová

Jak jednoduše zbavit pohovku nečistot a roztočů? Vyzkoušejte jednoduché a rychlé způsoby

Supercharger
publikováno 4. 3. 2024 autor David Vanda

Dobrá zpráva pro řidiče elektromobilů Ford. Vozy budou kompatibilní se stanicemi Tesla Supercharger

zavřít reklamu
×
Reklama