Benátky chystají poplatek pro jednodenní vstup do města

fotografie autora Petr Dostál publikováno 29.09.2023 07:00
Benátky

Již od příštího roku budou muset turisté v Benátkách zaplatit za vstup do města jednorázový poplatek 5 euro. Proč se město rozhodlo tuto taxu zavést a jaké změny návštěvníky Benátek čekají?

Městská rada italských Benátek se rozhodla zavést nový experimentální plán související s místním turistickým ruchem. Jeho nejdiskutovanější položkou je pak zpoplatnění jednorázového vstupu do města pro turisty, kteří sem přicestují na jednodenní výlet. Poplatek 5 eur by měli návštěvníci Benátek začít platit již na jaře příštího roku.

Určitá opatření pro prevenci vyššího provozu ve městě už patří, starosta chce ale dělat víc

Zastupitelé města se dlouhodobě snaží představovat strategie vedoucí k omezení velkého počtu turistů, kteří do křehkého města vybudovaného na místní laguně každoročně přijíždí. Současný starosta Benátek tak chce dát novým zpoplatněním vstupu místním obyvatelům jasně najevo, že situaci řeší.

Obavy z přetížení turistické kapacity města se v poslední době zintenzivňují. V důsledku hrozby vlivu klimatických změn a stoupající hladiny moře tak byly v Benátkách nainstalovány čtyři obří brány, které mají udržet mořskou hladinu pod únosnou mezí. Výletní lodě mají navíc vstup do vnitřních kanálů úplně zakázaný. Město však zatím selhávalo v regulaci zejména jednodenních turistů, kteří absolvují trasu po nejznámějších památkách, ekonomice města však přispívají jen minimálně.

Zatím má jít o zkušební provoz, turisté se budou prokazovat QR kódy

Chystaný poplatek 5 eur je podle radních Benátek pouze příspěvek, a nikoliv vstupenka, což město podkládá tvrzením, že jde o zkušební provoz tohoto nařízení. Opatření se bude týkat pouze nejvytíženějších dní v rámci turistického ruchu. Těch by mělo být v příštím roce celkem 30, přesná data ale zveřejněna nebyla.

Benátky

Vše by pak mělo fungovat na principu QR kódu, který návštěvníci Benátek získají buď zaplacením tohoto příspěvku, nebo po ubytování se v některém z místních hotelů. Strážníci městské policie a pověření inspektoři pak budou tyto kódy prověřovat namátkovou kontrolou. V případě neuhrazení poplatku stanovilo město pokutu ve výši 50 až 300 eur. Kromě ubytovaných a místních by pak od poplatku měli být osvobozeni místní pracovníci, studenti či vlastníci nemovitostí a jejich rodiny. Představitelé města vyjádřili naději, že nový systém přiměje turisty si návštěvy Benátek rezervovat předem, což přispěje k další regulaci počtu lidí ve městě.

Do budoucna možná vyjde návštěva ještě dráž

Radnice totiž nemá v úmyslu omezovat počet návštěvníků města. Nechce totiž lidem přijíždějícím stovky kilometrů v návštěvě Benátek úplně zabránit. Přesto však nechce nechat celou věc vyšumět do ztracena. Na základě výsledků této první fáze by se pak od roku 2025 mohl poplatek vybírat častěji, a je také možné že se výsledná částka ještě zvýší. Výše poplatku tak bude nejspíš záviset na počtu turistů v daný den. Jde však pouze o předběžné plány, které jsou podle radních velmi flexibilní.

Ne všichni místní jsou však novému poplatku nakloněni. Zástupci středolevé Demokratické strany jej například označili za potvrzení toho, že se z Benátek stal zábavní park na úrovni Disneylandu. Vybrané peníze zatím navíc nemají přidělené přímé využití pro veřejné služby, takže je možné, že nakonec pro rozvoj města ani nebudou efektivně využity. Odpůrci nového programu pak poukazují na skutečnost, že namísto vstupenek do Benátek by mělo větší smysl řešit otázku nedostatku nemovitostí či pracovních pozic, případně snížení nájemného v městských bytech.

Mohlo by Vás zajímat

mol
publikováno 4. 3. 2024 autor Petra Seibertová

Účinný odpuzovač potravinových molů. Takto se jich nadobro zbavíte

Růže
publikováno 1. 3. 2024 autor Nikola Klementová

Růže aktuálně vyžadují vaši péči. Pokud ji dostanou, překvapí vás bujnou květenou

Kaki
publikováno 27. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Vypěstujte si kaki, které zpomaluje stárnutí a pomáhá při diabetu: Pěstování není složité

zavřít reklamu
×
Reklama