Praha byla vyhlášena druhým nejkulturnějším hlavním městem světa

fotografie autora Petr Dostál publikováno 20.12.2023 07:00
Praha

Hlavnímu městu České republiky se podařilo uzmout si další významný triumf. Tentokrát se Praha stala podle britského průvodce Time Out druhým nejvíce kulturním městem světa.

V novém průzkumu celosvětově rozšířeného cestovatelského průvodce světovými metropolemi Time Out se více než 21 000 respondentů z celého světa zúčastnilo hlasování o možnostech kulturního vyžití v jednotlivých hlavních městech. Součástí dotazníku bylo jednak subjektivní zhodnocení kulturních dojmů, ale také přiblížení kvality společenského života v daném městě, či cenová náročnost nejrůznějších zážitků. Praha se přitom umístila na celkově druhém místě za vítězným Mexico City. V kategorii cenové dostupnosti se jí pak podařilo získat dokonce prvenství. Co se tedy lidem na pražské kultuře líbí nejvíce?

Procházky Prahou táhnou

Drtivá většina respondentů odpověděla poměrně jednoduše – procházky. Pražané zkrátka milují jen tak se toulat půvabnými ulicemi a nesčetnými parky naší metropole. A není se čemu divit. Architektonická krása Prahy s pozoruhodnými gotickými věžemi, obloukovými mosty přes Vltavu a mnoha historickými budovami dělá z města skutečné muzeum českých dějin pod širým nebem. Asi každý, kdo někdy absolvoval pěší procházku od Václavského náměstí přes Karlův most až na Pražský hrad, pak dá tomuto tvrzení jistě za pravdu.

Praha

Nezaostává ani kulturní program

Česká metropole však nabízí mnohem víc než jen krásná panoramata městských památek, ze kterých se tají dech. Praha je také prosperujícím centrem scénického umění. Místní obyvatelé si pak podle průzkumu Time Out pochvalují především operní dědictví města, koncerty klasické hudby a vyhlášené divadelní scény, kterým vévodí legendární Národní divadlo. Z nejvýznamnějších akcí, které se v Praze pravidelně konají, pak bylo nejčastěji zmiňováno Pražské jaro, mezinárodní hudební festival, který v roce 2024 zažije svůj již 79. ročník. O něco kratší, avšak o nic méně populární tradici pak zažívá letní festival cirkusu, divadla a vizuálního umění Letní Letná, který letos oslavil 20 let výročí od svého vzniku. Z hudebních akcí pak stojí za zmínku také Metronome, který láká na několik dní hudebních vystoupení především českých interpretů, ale také na bohatý doprovodný program v podobě workshopů či panelových diskuzí.

Prvenství získalo Mexico City, Praha ale s přehledem porazila Vídeň či Paříž

Žebříčku nejkulturnějších metropolí magazínu Peace Out dominovalo Mexico City. Podle průvodce jsou tamními lákadly především pouliční průvody, například slavný Dia de Muertos neboli Den mrtvých, který je mexickou analogií českých dušiček, je ale považován za jeden z nejvýznamnějších národních svátků. Turisty i místní pak nejvíce uchvacuje propojení moderní architektury s původní aztéckou tématikou, která městu dodává unikátní vzhled.

Za Mexico City a Prahou pak bronz sklidilo jihoafrické Kapské Město, které je kolébkou multikulturalismu. Následovala města Buenos Aires a Atény. Praha se tak v rámci evropských metropolí stala nejkulturnějším hlavním městem kontinentu. Někdo by možná za rovnocenného soupeře považoval nedalekou Vídeň či slavnou Paříž, obě města však zůstala daleko v závěsu. Zatímco rakouské metropoli se podařilo uzmout sedmou příčku, hlavní město Francie se nedostalo ani do nejlepší desítky, a muselo se tak spokojit s 11. místem.

Vysoké umístění Prahy v rámci kulturního vyžití je především důvodem k oslavě, zároveň jde ale o poměrně velký závazek. Hlavní město ČR by si tak v ideálním případě mělo svou úroveň udržet, potažmo se ji pokusit ještě vylepšit; vždyť první místo v žebříčku je doslova na dosah ruky!

Mohlo by Vás zajímat

Šalotka
publikováno 29. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak vypěstovat šťavnatou šalotku? Postupujte správně a vyhněte se častým a zbytečným chybám

Kořenokvětka
publikováno 4. 3. 2024 autor Petra Seibertová

Kořenokvětka je skvělou čističkou vzduchu. Jak ji pěstovat, aby jí nehnědly listy?

Záhon
publikováno 28. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tradiční a účinné hnojivo pro sazenice, ovocné keře a další. Připravte ho již nyní a užijte si bohatou úrodu

zavřít reklamu
×
Reklama