Cestovatelský bucket list pro rok 2024: 5 tipů na výlety po celém světě

fotografie autora Petr Dostál publikováno 19.01.2024 07:00
Udajpur

Ať už patříte mezi kulturní znalce, kulinářské dobrodruhy či milovníky přírody, nabízí vám rok 2024 v oblasti cestování spoustu nezapomenutelných zážitků. Níže uvedená pětice měst vám přinese uspokojení všech vašich poznávacích choutek a tužeb.

Udajpur, Indie

Indický Udajpur se podle některých průvodců řadí mezi aktuálně neoblíbenější turistická města na světě. Toto místo pak není zajímavá jen kvůli proslaveným památkám a populárním lokalitám, nabízí ale spoustu zážitků i mimo vyšlapané cestičky. Udajpur je přezdíván Městem jezer, a není se čemu divit. Místní vodní plochy jsou právem považovány za nejkrásnější v zemi. Jedním z největších lákadel je pak hlavní palácový komplex Jag Mandir skládající se z nesčetných žulovo-mramorových kupolí a balkonů. Stavba rozšířila původní ostrovní palác ze 17. století. Pokud jste tedy nakloněni poznávání krás jižní Asie, neměl by Udajpur na vašem cestovatelském seznamu rozhodně chybět.

Udajpur

Florencie, Itálie

Itálie je jednou z nejpopulárnějších turistických destinací po celá staletí, a ani v roce 2024 vás její návštěva nezklame. Na samotném severu země se pak nachází překrásná Florencie, která se právem řadí mezi nejkrásnější města Evropy, potažmo i celého světa. Místní architektura se krásně snoubí s uměleckými díly slavných sochařů a malířů, kteří zde působili především v době renesance díky štědré podpoře rodu Medicejských. Florencie však má co nabídnout i po stránce kultury či kulinářských zážitků – koneckonců italská kuchyně je celosvětově vyhlášená, a není nic příjemnějšího, než si po celém dni stráveném procházením místními uličkami vychutnáte lokální speciality z místní kuchyně.

Florencie

Tokio, Japonsko

Japonská metropole se dlouhodobě řadí mezi jedno z nepříjemnějších měst k životu na světě. Tokio naprosto unikátním způsobem propojuje futuristickou vizi města budoucnosti a tradiční architekturu, a nabízí tak turistům ochutnávku všeho, co může Japonsko za celou éru své existence nabídnout. Město pulzuje neskutečnou energií, a je tak pomyslnou Mekkou všech cestovatelů milujících poznávání exotických krajin a kultur. Místní kuchyně pak patří ke světovým unikátům, a i v tomto směru můžete ochutnat nejrůznější druhy pokrmů, od street foodu až po speciality šéfkuchařů michelinských restaurací.

Tokio

Paříž, Francie

Eiffelova věž, Vítězný oblouk či gotická katedrála Notre Dame z 12. století patří mezi nespočet kulturních památek ležících na území francouzské metropole. Paříž se na přední příčky žebříčků nejlepších turistických destinací řadí pravidelně, a je jen málo cestovatelských průvodců, které její návštěvu nedoporučují. Hlavní město Francie je symbolem romantiky a elegance, a to zejména díky nadčasové architektuře protkané nespočtem kaváren, muzeí i luxusních obchodů. Krásy pařížských ulic pak doplňuje i móda tamních obyvatel, která k městu neodmyslitelně patří.

Paříž

Tchaj-nan, Tchaj-wan

Tchajwanský Tchaj-nan nejspíš potěší milovníky chladnějšího počasí. Pokud však tamní nízké teploty dokážete překousnout, dostane se vám možnost navštívit překrásné pevnosti a chrámy, které jako by se zastavily v čase. Tchaj-nan je skutečným živoucím muzeem, jelikož kromě samotných pamětihodností nabídne také unikátní směsici historie, kultury a gastronomie. Koná se zde také celá řada tradičních festivalů, které oslavují bohatou minulost i dynamickou současnost tohoto místa.

Tchaj-nan

Mohlo by Vás zajímat

Brambory
publikováno 10. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Pěstování brambor: Letos je zasaďte do pytlů, ušetříte místo a úroda bude bohatá

Pampelišky
publikováno 13. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Netradiční využití pampeliškových květů. Co vše z nich lze připravit?

Kůra
publikováno 14. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Mulčovací kůra: Kdy ji používat a kdy raději ne? A jaké jsou její výhody a nevýhody?

zavřít reklamu
×
Reklama