Aktuálně k houbařské sezoně: Zjistili jsme, které houby nyní rostou v lesích

15. 8. 2023 Nikola Klementová

Pokud se chystáte vyrazit do lesa načerpat energii a zrelaxovat svou mysl při sbírání hub, rádi vám prozradíme, na jaké houby aktuálně narazíte. Nezapomeňte si vzít pořádný koš, neboť houby opravdu rostou.

Ti, kteří každoročně vyráží na sběr hub, jistě mohou potvrdit, jak moc příjemné a relaxační je brouzdání po lese. Ještě ke všemu, když houby rostou a my si z nich můžeme připravit nějakou kulinářskou dobrotu, například polévku, omáčku či houbový koláč s křehkým těstem. Jaké houby aktuálně najdete? Plus jsme si pro vás připravili galerii fotek z víkendového hledání v lesích Malé Morávky v Jeseníkách. 

Hřib žlutomasý alias babka

Aktuálně, i dle houbařské mapy, byly nalezeny hřiby žlutomasé. Najdeme je v listnatých i jehličnatých lesích, kde je vlhká půda, která obsahuje značné množství humusu. Většinou se vyskytuje ve skupinkách, málo však jednotlivě. Mají vynikající chuť a dokonale ozvláštní například polévky, ale i zmíněné koláče. Mnoho houbařů doporučuje, aby se takzvané babky nesušily. Pokud je ale nasušíte v sušičce a nakrájíte je na tenké plátky, následně je umístíte do vzduchotěsné nádoby, vydrží vám a nezplesniví. 

Klouzek obecný

Klouzka obecného najdete v jehličnatých a smíšených lesích, a to pod borovicemi. Jeho klobouk může být velký od tří do dvanácti centimetrů. Mladý klouzek má polokulovitý tvar klobouku, který se později rozloží do tvaru talířku. Povrch klobouku je slizký, lesklý a pod nim se nachází citronově zbarvené póry. Na kloboučku se nachází slizká slupka, kterou lze sloupnout.  

Bedla vysoká

Bedlu vysokou jen tak nepřehlédnete. Najdete ji na travnatých plochách, loukách a v listnatých a jehličnatých lesích. Převážně pak na místech, kde svítí slunce, tedy na okrajích a na mýtinách. Má vynikající a jemnou chuť. Pozor si však dávejte na možnou záměnu s bedlou zahradní a kaštanovou, ty jsou nejedlé.

Bedla vysoká

Hřib smrkový

Hřib smrkový se považuje za krále hub. Je vynikající na řízek a do mnoha dalších jídel. Má výrazný hnědý klobouk a pevný bílý či nažloutlý třeň. Najít jej můžete pod stromy v listnatých či jehličnatých lesích. Nejčastěji na něj narazíte u buků, smrků a dubů. A právě nyní byl zaznamenám výskyt ve Středočeském kraji v Nymburku, ale také v Ústeckém kraji v lesích Děčína. 

Liška obecná

Lišky obecné patří k velmi oblíbeným houbám, které se mohou pyšnit žlutými a oranžovými kloboučky. Vyskytují se nejčastěji v listnatých a smíšených lesích, nejčastěji v mechu nebo mezi listím. Díky jejich jemné chuti a ovocné vůni, se staly velmi uznávanou a oblíbenou houbou nejen v domácnostech, ale i v restauracích. 

Mohlo by Vás zajímat

Kokosky
7. 12. 2023 Nikola Klementová

Kokosky, které drží tvar, rozplývají se na jazyku a jsou vynikající: Jak je připravit, aby chutnaly všem

Procházka v zimě
8. 12. 2023 Petr Dostál

Do zimy s dětmi: Pospíchejte za Ježíškem nebo za medvědem

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Další příspěvky z kategorie Tipy a rady

Houbaření
14. 9. 2023 Nikola Klementová

Kde rostou houby? Nasbírat můžete plný koš, ale ne na celém území České republiky

USA
12. 10. 2023 Petr Dostál

Tipy před cestou do USA: Co byste měli vědět

Svatý Martin
6. 11. 2023 Petr Dostál

Jak se v Česku slaví svátky svatého Martina

Elektrická kola se mezi milovníky cyklistiky těší stále větší…
28. 7. 2023 Jan Nováček

Nové elektrokolo Heybike Ranger S uspokojí téměř každého cyklistu

Společnost Air India ve čtvrtek představila nový směr, kterým…
16. 8. 2023 Jan Nováček

Indické aerolinky odhalily nové logo i složení své letky

Český systém značení turistických tras patří k nejlepším na…
4. 9. 2023 Jan Nováček

Turistické značení v Česku je nejlepší na světě, neztratíte se?

zavřít reklamu
×
Reklama