V jaké části republiky rostou houby nejvíce? Na víkendové toulky si nezapomeňte vzít koš

10. 8. 2023 Nikola Klementová

Už se nemůžete dočkat, až si připravíte vynikající houbovou omáčku či koláč? Zajímá vás, kam aktuálně vyrazit na houby, abyste neodešli domů s prázdným košem? Máme pro vás pár tipů.

Mnoho lidí nesbírá houby jen pro jejich vynikající chuť, ale také z toho důvodu, že si při sběru odpočinou. Mnozí houbaři mají svá ověřená místa, a tak ví, kam na sběr vyrazit. Ne každý ale ví, kde houby hledat. Pro takové tu máme několik tipů, které jim ve sběru hub pomohou. 

Sběr hub

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak správně sbírat houby? Mnoho houbařů je odřezává ihned nad povrchem půdy, a to v domnění, aby nepoškodili podhoubí. Podhoubí je ale skvělý systém, který vytažením hub nepoškodíte. To zůstane vždy v půdě, stačí jen zahrabat jamku a hledat dále. A kde máte největší šanci, že narazíte na houby? Rostou zejména tam, kde se vyskytují bohaté srážky a půda je dlouhodobě vlhká. 

Hřib

Pokud je zemina naopak dlouhou dobu suchá a aktuálně několik dní vydatně prší, neznamená to, že zde houby porostou ve velkém. Skvělou volbou je, pokud budete sledovat srážkové mapy Českého hydrometeorologického ústavu a tímto způsobem vyhodnotíte, kde máte šanci na nejvyšší výskyt hub.

Kde máte největší šanci najít houby

Houby k růstu nepotřebují pouze vlhko, ale také teplo. Navíc bezvětrné prostředí růstu nahrává. Svahy, které jsou orientované na severozápad či jihozápad, mohou být ideální. Pokud je chladnější období, máte šanci je najít tam, kam se slunce dostane nejvíce, například okraje lesů. Opačně je tomu na podzim, kdy tato místa začínají chládnout a houby se vyskytují více v houštinách. 

Hledat houby také můžete dle jejich hlavního umístění. Pokud máte rádi hřiby smrkové, najdete je v jehličnatém lese v blízkosti smrků. Velmi rádi rostou pod borovicemi. Naopak hřiby dubové a koloděje vyrůstají v listnatých lesích pod duby a buky. Kozák březový preferuje místa pod borovicemi, břízami a duby. 

Hřiby

Bedla vysoká (pozor, nepleťte si ji s bedlou zahradní) nejčastěji vyrůstá v listnatých, ale i jehličnatých lesích, na loukách a mezích. Klouzek najdeme u borovic, a především na okrajích lesa. Hřiba kováře hledejte pod duby, buky a smrky, ryzce smrkového ve smrčinách na okrajích lesů a cest. Lišky preferují místa, kde se nachází mech a tráva. Můžeme je tedy najít jak v listnatých, tak i jehličnatých lesích.         

Kde se aktuálně houby vyskytují nejvíce

Aktuálně byl zaznamenán hojný výskyt hub ve Zlínském kraji v Kroměříži. Také v Ústeckém kraji v Děčíně, tam můžete narazit na hřiby. Středočeský kraj – Nymburk hnojný růst hřibů, ale minimální výskyt ostatních hub. Naopak v lesích Kutné hory byly zaznamenán hojný růst ostatních hub. Na Moravě v lesích u obce Rusava rostou hřiby smrkové. V Jihočeském kraji – Písek průměrný výskyt hřibů. 

Sokolovské lesy v Karlovarském kraji hojný růst hřibů žlutomasých. Chřiby - růst hřibů dubových, žlutomasých v lesích kolem Vrbky. Vysočina Pelhřimov - hojný růst hřibů smrkových, ale také ucho Jidášovo a penízovka. 

Jaké houby nesbírat?

Pozor si dejte na sběr chráněných hub, za jejich sběr hrozí vysoké pokuty.

Mohlo by Vás zajímat

Adventní trhy
6. 12. 2023 Petr Dostál

Adventní Český Krumlov přivítá nejen hodné anděly

Orchidej
6. 12. 2023 Nikola Klementová

Prosincové hnojení orchideje, které zajistí bujné květenství i v zimě

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Další příspěvky z kategorie Tipy a rady

Společnost Air India ve čtvrtek představila nový směr, kterým…
16. 8. 2023 Jan Nováček

Indické aerolinky odhalily nové logo i složení své letky

Jde o skutečnou výpravu za dobrodružstvím. Touha po slunění a…
7. 5. 2023 Jan Nováček

Co všechno si nezapomenout na cesty do tropů?

Malý národ, který odolal mnoha historickým nesnázím. Přesně tak…
14. 7. 2023 Jan Nováček

Ochutnejte originalitu finské národní kuchyně: žitný chléb, losos nebo polévka

Již od příštího roku budou muset turisté v Benátkách zaplatit…
29. 9. 2023 Petr Dostál

Benátky chystají poplatek pro jednodenní vstup do města

Český systém značení turistických tras patří k nejlepším na…
4. 9. 2023 Jan Nováček

Turistické značení v Česku je nejlepší na světě, neztratíte se?

Polsko je nejen překrásná země plná historie, má také…
25. 9. 2023 Nikola Klementová

Polsko, země nezaměnitelných chutí: Jaké kulinářské skvosty si nenechat ujít?

zavřít reklamu
×
Reklama