Výlet na Italské Dolomity – ráj turistů, horolezců i svědectví temné historie lidstva

fotografie autora Aleš Mohr publikováno 23.01.2024 11:55
Lago di Braies

Dolomity se nacházejí na severu Itálie a jedná se o část italských Alp. Své jméno dostaly po francouzském objeviteli Deodatu de Dolomiteuovi. V letech 1915 -1917 se zde odehrávaly boje první světové války, jejichž pozůstatky hory ukrývají dodnes.

Na první pohled vyprahlý horský masiv nabízí velmi pestrou horskou krajinu a několik přírodních pokladů. 

Lago di Braies: Perla ukrytá mezi masivy

Tím patrně největší klenotem je hrázové jezero Lago di Braies, které je právem přezdíváno perlou Alp. Jedná se o jedno z nejnavštěvovanějších míst celých Dolomit a fascinující kulisu místa dotvářejí okolní mohutné skalní masivy, v čele s 2810 m.n.m. vysokým vrcholem Seekofel. Jezero se nachází ve velké nadmořské výšce a je tak vhodným výchozím bodem pro okolní horskou turistiku. Na projížďku po vodní hladině si lze vypůjčit i dobovou dřevěnou lodičku. Tento nevšední zážitek je velmi vyhledávaný mezi novomanželi.

Tre Cime: Ve stopách slavného závodu k symbolu Dolomit

Jen čtyřicet kilometrů od Lago di Braies se nachází skalní útvar s názvem Tre Cime. Je vytvořen ze třech skalních věží, z nichž nejvyšší Grande dosahuje výšky 2999 m.n.m. Tři štíty, jak zní jejich doslovný překlad, jsou nejčastějším symbolem pohoří a jejich vyobrazení najdete na většině místních suvenýrů. K branám přírodní památky může návštěvník využít vlastní vůz, či veřejný autobus z městečka Misurina. Pro milovníky slavného cyklistického závodu Giro d'Italia, doporučuji jízdu na kole. Právě stoupání na Tre Cime je závěrečným úsekem jedné z mnoha etap. Kolem skal vede turisticky velmi oblíbený okruh a mimo jiné vás zavede i do jednoho z proslulých vojenských tunelů.

Tre Cime

Místa těžkých bojů

V celých Dolomitech během první světové války probíhala tzv. zimní válka a vedla zde válečná linie. Zbytky temné historie jsou dodnes na několika místech dobře dochovány. Jedním z nejvýznamnějších míst jsou vrcholy Monte Piana a Monte Piano, které leží ve výšce nad 2300 m.n.m a od sebe je odděluje pouze několik metrů dlouhá šíje. Na obou vršcích se nalézá rozsáhlá síť vojenských zákopů, tunelů i palebných pozic. Jedná se o pozůstatky těžkých bojů mezi italskou armádou na jedné straně a rakouskou na straně druhé. Podrobnější informace nabízí muzeum pod širým nebem.

Vojenské zákopy

Cinque Torri: Ráj pro horolezce i milovníky válečné historie

Dalším místem s dochovanými zbytky války je skalní útvar Cinque Torri, který se postupem času rozlomil na pět menších skal a vytvořil tak dokonalé místo pro nadšence horolezectví. V jeho okolí rovněž najdete několik tunelů i malý zachovalý vojenský skanzen. Figuríny oblečené do dobových vojenských uniforem skvěle navozují dávnou historii. Kousek vzdálený vrchol Nuvolau zase pro změnu nabízí snadný výstup do výšky 2574 m.n.m. 

Mohlo by Vás zajímat

Kůra
publikováno 14. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Mulčovací kůra: Kdy ji používat a kdy raději ne? A jaké jsou její výhody a nevýhody?

Zamiokulkas
publikováno 11. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Přesazování a množení zamiokulkasu: Jaký substrát vyžaduje a jak postupovat?

Orchidej
publikováno 11. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Orchidej: Výživný roztok pro kořeny, který zajistí tvorbu nových poupat a květů

zavřít reklamu
×
Reklama