Nejoblíbenější pražské vánoční trhy? Mírák láká na atmosféru, ale i rozumné ceny

fotografie autora Petr Dostál publikováno 30.11.2023 07:00
Vánoční trhy Praha

Když se zeptáte Pražanů, které vánoční trhy mají nejraději, spousta z nich vás pošle na Náměstí Míru. Přijedete-li odjinud, právě tady můžete nasát pravé Vánoce, aniž by vás to finančně zruinovalo.

Odpověď, proč jde o tak lákavou lokalitu, je poměrně jednoduchá. Zatímco trhy na Staroměstském náměstí cílí hlavně na turisty a tomu odpovídají i ceny, „Mírák,“ jak se náměstí před kostelem svaté Ludmily lidově říká, si za léta vydobyl pověst trhů se skvělou vánoční pohodou.

Vánoční trhy, kde nejsou davy lidí

Spousta místních sem po práci ráda večer zajde na svařák. A i když je tohle místo velmi populární, prakticky nikdy tady nenarazíte na takové davy lidí, které jsou naprosto typické pro Staroměstské náměstí. Proto si tu přátelé dávají s oblibou sraz na příjemné adventní poklábosení. S taháním peněz z vašich kapes to také není tak zlé. Můžete tu leccos pořídit levněji než na zmiňovaných konkurenčních trzích. I to je další bod plus, proč je tato akce tak oblíbená.

Vánoční dárky pro blízké

Kýče a vysoké ceny tu neuvidíte. Naopak, prodávají se zde hezké a tradiční výrobky. Můžete narazit třeba na foukané ozdoby různých tvarů a barev a doplnit tak výzdobu podle svých preferencí. Kdo dává přednost třeba dřevěným nebo slaměným ozdobám, i takové jsou tu samozřejmě k mání. Svíčky z včelího vosku, solné lampičky, ručně vázané knížky, ručně šitý textil, hračky pro děti, adventní věnce a spousta dalšího, nejenom vánočního zboží. Pokud jsme na něco zapomněli, omlouváme se. Vybírat je skutečně z čeho. Dostáváte zde jedinečnou příležitost nakoupit vkusné dárky pro své blízké za poměrně přijatelné ceny.

Vánoční trhy Praha

Příjemná zastávka před představením

Genius loci má i samotné místo konání. Náměstí Míru, které vzniklo roku 1850, vévodí již zmiňovaný novogotický kostel svaté Ludmily. Ten je velmi pěknou kulisou k pořádání trhů. Celý prostor náměstí lemují většinou secesní činžáky, nachází se zde také Divadlo na Vinohradech. Pokud budete v Praze na vícedenní návštěvě a zdržíte se, můžete si vybrat nějaký lákavý kus z jeho repertoáru a na trhu se zastavit před představením. Samozřejmě tu nechybí pravé vánoční pohoštění v podobě lahodných dobrůtek. Voňavý vánoční punč nebo svařák či pořádný grog. Hladový žaludek zasytí třeba opečená klobáska.

Jak se dopravit na vánoční trhy 

A co spojení? Nejlepší je vyrazit městskou hromadnou dopravou, protože s parkováním auta je to zde složitější. Jste v centru, kde jsou modré zóny a v dosahu bohužel není žádné větší parkoviště. Ovšem pokud jde o MHD, tady je naopak spojení úplně skvělé. Z metra na stejnojmenné stanici Náměstí Míru na trase A vystoupíte rovnou do víru trhů. Kromě toho tu zastavuje hned několik tramvajových linek, namátkou třeba 10, 16 nebo 22 a také autobus 135. Vypravit se sem můžete každý den mezi 10-19.00 hodinou až do Štědrého dne.

Mohlo by Vás zajímat

Záhon
publikováno 28. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tradiční a účinné hnojivo pro sazenice, ovocné keře a další. Připravte ho již nyní a užijte si bohatou úrodu

Kaki
publikováno 27. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Vypěstujte si kaki, které zpomaluje stárnutí a pomáhá při diabetu: Pěstování není složité

Vánoce v dodávce
publikováno 3. 3. 2024 autor Aleš Mohr

Vánoce na cestách: aneb Štědrý den trochu jinak

zavřít reklamu
×
Reklama