Pompeje přináší turistům vzácnou vzpomínku na antický svět

fotografie autora Jan Nováček publikováno 05.05.2023 21:40
pompeje

Jde o město, které se na vrcholu slávy římského impéria stalo obětí sopečné erupce. Vesuv pohřbil Pompeje a několik okolních sídel pod vrstvou popela. Co si v něm mohou prohlédnout dnešní turisté?

Velké nánosy popela dokonale zakonzervovaly celé okolí. Moderním archeologům se tak naskytla příležitost, kdy mohli zkoumat zázemí a životní styl obyvatel průměrného římského města. Vše se uchovalo tak dokonale, že je možné prohlédnout si například pekárnu, jejíž pracovníci byli právě uprostřed směny. 

Město mělo bohatou občanskou vybavenost

Pompeje si oblíbila bohatá šlechta, která si zde stavěla luxusní sídla. Dnešní turisté ale neobdivují jen antické vily, jako je například Casa del Fauno. Mohou si prohlédnout také zdejší kavárny, lázně nebo řemeslnické dílny. Jak vypadalo starověké tržiště? A jaké technologie užíval tehdejší mlýn? Do pompejské arény se při slavnostech vešlo na dvacet tisíc diváků, což odpovídá kapacitě hokejových stadionů v NHL. Nechybí ani dobové umění, které jen symbolicky podtrhovalo bohatství sídla. 

Pompeje jsou atraktivním turistickým cílem

Leží asi třiadvacet kilometrů jižně od Neapole a rozkvetlo i díky řeckým obchodníkům, kteří zde měli velký přístav. Pompeje byly založeny v 6. století před Kristem a v době zničení v nich žilo asi jedenáct až dvanáct tisíc obyvatel. Je to spíše odhad, jenž vychází z infrastruktury města, počtu staveb a zázemí v jeho okolí. Ne všichni také při katastrofě na podzim roku 79 zahynuli, řada obyvatel se snažila uprchnout z města vlastními silami. Admirál Plinius starší se vydal na pomoc se svým loďstvem z nedalekého Misenu, za což ale zaplatil životem. Zachránil ale díky velmi rychlé akci několik stovek pompejských obyvatel. Velkým varováním mohlo být i zemětřesení o sedmnáct let dříve, které zničilo přes polovinu městské zástavby. 

Pompeje přináší turistům vzácnou vzpomínku na antický svět

Kdo objevil město pro moderní dobu?

V závěru šestnáctého století objevil ruiny Pompejí architekt a milánský rodák Domenico Fontana, dlouho ale trvalo, než proběhla nějaká další akce. Více informací pak přinesl osmnáctý věk, v němž už dostali výraznější prostor archeologové. I když zkáze podlehla i blízká Herculaneum nebo Oplontis, historie si pamatuje hlavně Pompeje. A samozřejmě nešlo o jedinou erupci Vesuvu v historii, například ta z roku 1631 přinesla smrt tří tisíců místních. 

Nové Pompeje leží opravdu nedaleko

Pouhé tři kilometry od historických Pompejí také leží nové město, které nese stejné jméno. Má nyní asi 24 tisíc obyvatel a prosperuje hlavně z turistického ruchu, založeno bylo v závěru 19. století. Ubytovávají se zde fanoušci antiky, kteří míří objevovat okolí. Mohou si projít rozsáhlé Forum Romanum, ale i další stavby, jako například pozůstatky Jupiterova chrámu či původní dórskou sakrální stavbu. Pompeje jsou zapsány i na Seznamu světového dědictví UNESCO. V roce 2019 je navštívily takřka čtyři miliony turistů, což je na starověkou památku skutečně mimořádné číslo. 

Mohlo by Vás zajímat

Kompost
publikováno 2. 5. 2024 autor Petra Seibertová

4 chyby při kompostování, kterým je potřeba se vyhnout, abyste získali kvalitní hnojivo

Maliny
publikováno 7. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Obří úrodu malin a sladké plody zajistí jednoduché a výživné hnojivo zadarmo

Gargano
publikováno 4. 5. 2024 autor Aleš Mohr

Italský poloostrov Gargano: Poznejte jeho krásu z hladiny moře

zavřít reklamu
×
Reklama