Pompeje přináší turistům vzácnou vzpomínku na antický svět

5. 5. 2023 Jan Nováček
pompeje

Jde o město, které se na vrcholu slávy římského impéria stalo obětí sopečné erupce. Vesuv pohřbil Pompeje a několik okolních sídel pod vrstvou popela. Co si v něm mohou prohlédnout dnešní turisté?

Velké nánosy popela dokonale zakonzervovaly celé okolí. Moderním archeologům se tak naskytla příležitost, kdy mohli zkoumat zázemí a životní styl obyvatel průměrného římského města. Vše se uchovalo tak dokonale, že je možné prohlédnout si například pekárnu, jejíž pracovníci byli právě uprostřed směny. 

Město mělo bohatou občanskou vybavenost

Pompeje si oblíbila bohatá šlechta, která si zde stavěla luxusní sídla. Dnešní turisté ale neobdivují jen antické vily, jako je například Casa del Fauno. Mohou si prohlédnout také zdejší kavárny, lázně nebo řemeslnické dílny. Jak vypadalo starověké tržiště? A jaké technologie užíval tehdejší mlýn? Do pompejské arény se při slavnostech vešlo na dvacet tisíc diváků, což odpovídá kapacitě hokejových stadionů v NHL. Nechybí ani dobové umění, které jen symbolicky podtrhovalo bohatství sídla. 

Pompeje jsou atraktivním turistickým cílem

Leží asi třiadvacet kilometrů jižně od Neapole a rozkvetlo i díky řeckým obchodníkům, kteří zde měli velký přístav. Pompeje byly založeny v 6. století před Kristem a v době zničení v nich žilo asi jedenáct až dvanáct tisíc obyvatel. Je to spíše odhad, jenž vychází z infrastruktury města, počtu staveb a zázemí v jeho okolí. Ne všichni také při katastrofě na podzim roku 79 zahynuli, řada obyvatel se snažila uprchnout z města vlastními silami. Admirál Plinius starší se vydal na pomoc se svým loďstvem z nedalekého Misenu, za což ale zaplatil životem. Zachránil ale díky velmi rychlé akci několik stovek pompejských obyvatel. Velkým varováním mohlo být i zemětřesení o sedmnáct let dříve, které zničilo přes polovinu městské zástavby. 

Pompeje přináší turistům vzácnou vzpomínku na antický svět

Kdo objevil město pro moderní dobu?

V závěru šestnáctého století objevil ruiny Pompejí architekt a milánský rodák Domenico Fontana, dlouho ale trvalo, než proběhla nějaká další akce. Více informací pak přinesl osmnáctý věk, v němž už dostali výraznější prostor archeologové. I když zkáze podlehla i blízká Herculaneum nebo Oplontis, historie si pamatuje hlavně Pompeje. A samozřejmě nešlo o jedinou erupci Vesuvu v historii, například ta z roku 1631 přinesla smrt tří tisíců místních. 

Nové Pompeje leží opravdu nedaleko

Pouhé tři kilometry od historických Pompejí také leží nové město, které nese stejné jméno. Má nyní asi 24 tisíc obyvatel a prosperuje hlavně z turistického ruchu, založeno bylo v závěru 19. století. Ubytovávají se zde fanoušci antiky, kteří míří objevovat okolí. Mohou si projít rozsáhlé Forum Romanum, ale i další stavby, jako například pozůstatky Jupiterova chrámu či původní dórskou sakrální stavbu. Pompeje jsou zapsány i na Seznamu světového dědictví UNESCO. V roce 2019 je navštívily takřka čtyři miliony turistů, což je na starověkou památku skutečně mimořádné číslo. 

Mohlo by Vás zajímat

Řízek
1. 12. 2023 Nikola Klementová

Výhody a nevýhody horkovzdušné fritézy: Několik důvodů, proč si ji přát od Ježíška

Zoopark Zelčín
29. 11. 2023 Petr Dostál

Procházka podél dolního toku Vltavy nabízí bohatý doprovodný program

Orchidej
1. 12. 2023 Nikola Klementová

Mnoho lidí umísťuje orchidej na špatné místo a šidí se o květy: Kam ji umístit, aby kvetla

Další příspěvky z kategorie Zajímavá místa

Lázně
13. 10. 2023 Petr Dostál

Lázně Velichovky dokázaly oživit zašlou slávu lázeňství

Pod biblickou horou Ararat se rozprostírá hlavní město Arménie.…
15. 9. 2023 Petr Dostál

Jerevan: Ulice starší než ty v Římě, plné hudby a tance s výhledem na biblický Ararat

Je to místo, které se stalo cílovou stanicí Cesty svatého…
29. 6. 2023 Jan Nováček

Santiago de Compostela: nejznámější poutní místo křesťanů

Mísí se v ní vše, co Pyrenejský poloostrov v minulých staletích…
28. 6. 2023 Jan Nováček

Poznejte nejzajímavější místa španělské Sevilly: katedrála či Zlatá věž

Někdo má rád slunce a pobřeží Rudého moře nebo řecké ostrovy,…
27. 6. 2023 Jan Nováček

Kam se podívat při dovolené na Islandu? Nenechte si ujít vodopád nebo gejzír

Františkánská zahrada
12. 10. 2023 Petr Dostál

Zelený ráj v centru Prahy: Františkánská zahrada

zavřít reklamu
×
Reklama