Slavná budova Opery v Sydney slaví 50 let od svého postavení

9. 10. 2023 Petr Dostál
Sydney

Australské město Sydney se může již 50 let chlubit elegantními architektonickými křivkami slavné Opery. Jak vznikla myšlenka na její stavbu a jaké úspěchy má komplex již za sebou?

Významná města po celém světě se pyšní ikonickými panoramaty, které je definují. V New Yorku je to Chrysler Building, v Londýně Big Ben, v Paříži Eiffelova věž. V Austrálii je však nejspíš pouze jedna budova, která si získala celosvětový věhlas, a sice Opera v Sydney. Umělecká stavba, která letos slaví 50. výročí svého vzniku, se velmi rychle stala neodmyslitelnou součástí krajiny sydneyského přístavu.

Původní rozpočet pro stavbu byl mnohonásobně navýšen, financováno bylo i z místního hazardu

V padesátých letech minulého století mělo největší australské město daleko pustější panorama. Do otevřené soutěže na návrh nové opery se přihlásilo více než 200 začínajících architektů z celého světa. V roce 1957 mezi projekty zvítězil dánský architekt Jørn Utzon se svým osobitým skořepinovým návrhem. Porotci v něm viděli inovativní design snoubící se s vizuálem sydneyského přístavu, který byl sám o sobě uměleckým dílem oslavujícím kulturu.

Stavba byla zahájena v roce 1959 s původním předpokládaným termínem dokončení v roce 1963 a poměrně skromným rozpočtem 7 milionů australských dolarů. Trvalo však ještě více než deset let, než byla budova v roce 1973 slavnostně otevřena, a to za účasti samotné královny Alžběty II. Do té doby se náklady vyšplhaly na úctyhodných 102 milionů australských dolarů, které byly kompenzovány financováním z australské loterie.

Opera v Sydney

Slavná historie Opery byla přerušena pouze jednou

Od svého slavnostního otevření se v budově Opery v Sydney vystřídaly nejrůznější umělecké soubory. Stavba se však brzy stala víceúčelovou halou, ve které se konala celá řada dalších významných událostí. Arnold Schwarzenegger zde v roce 1980 získal svou poslední korunu pro vítěze soutěže Mr. Olympia, papež Jan Pavel II. zde v roce 1987 promluvil k obrovskému davu a v roce 1990 nedávno propuštěný Nelson Mandela promluvil ke 40 000 lidí shromážděných na venkovních schodech. 

Po celou dobu zůstávala Opera neustále v provozu, až na jednu výjimku. Poprvé v historii musela být uzavřena v březnu 2020 kvůli pandemii COVID-19. Mezitím však probíhala alespoň rozsáhlá rekonstrukce koncertního sálu. Loni v červenci byl sál znovu otevřen a podle hudebníků měl mnohem bohatší a čistší zvuk. Bylo také sníženo pódium, což znamená, že diváci v prvních řadách už nemusí vzhlížet vzhůru.

Co se ukrývá uvnitř

Ačkoliv si při zmínce o sydneyské Opeře každý vybaví onu skořepinovou strukturu, pod její slupkou se nachází řada zajímavostí. Jednou z nich je i Utzonův sál, nejmenší prostor pro představení v budově. Navrhl ji sám Utzon, který zemřel v roce 2008. Místnost shlíží na vodu, přičemž celou jednu stěnu pokrývá gobelín, který architekt nechal vyrobit. V Utzonově sále se konaly nejrůznější kulturní akce, od koncertů vážné hudby až po vystoupení punkových kapel.

V roce 2007 byla Opera zapsána na seznam kulturního dědictví UNESCO. Ku příležitosti letošního 50. výročí se letos pořádá na 250 představení, akcí a zážitků, na kterých se podílejí domácí umělci i zahraniční hosté.

Mohlo by Vás zajímat

Lopatkovec
28. 11. 2023 Nikola Klementová

Aby lopatkovec aktivně kvetl, dopřejte mu domácí hnojivo, které zajistí bujnou květenu

Zoopark Zelčín
29. 11. 2023 Petr Dostál

Procházka podél dolního toku Vltavy nabízí bohatý doprovodný program

Pohovka
1. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak vyčistit fleky na sedačce, aby byla opět jako nová: Jednoduché způsoby zajistí kýžený efekt

Další příspěvky z kategorie Zajímavá místa

Největší město v Litvě, půlmilionová metropole státu, který má…
6. 8. 2023 Jan Nováček

Vilnius je rájem nejen pro milovníky baroka

Česká republika nabízí řadu nádherných míst, kde můžete trávit…
2. 9. 2023 Petr Dostál

Nejkrásnější místa ČR pro přírodní koupání

Město Poděbrady je známo jakožto jedny ze středočeských lázní.…
25. 9. 2023 Petr Dostál

O trpaslíkovi aneb jak se do Poděbrad vrátil jeden ze symbolů města

Svatý Jan pod Skalou
21. 11. 2023 Petr Dostál

Svatý Jan pod Skalou: Jedna z nejkrásnějších obcí Česka

Počasí v Chorvatsku se již umoudřilo, a tak už možná plánujete,…
10. 8. 2023 Nikola Klementová

Nejkrásnější pláže Chorvatska, které stojí za to navštívit a strávit zde letní dovolenou

Praha
12. 11. 2023 Petr Dostál

Praha se dostala na seznam TOP 10 destinací magazínu Lonely Planet pro rok 2024

zavřít reklamu
×
Reklama